Kurumlar arasında web servis aracılığı ile sunulan kişisel verilerin yazılım geliştiricilere karşı korunması
Protection personal data submitted by web services between government agancies against software developers
  1. Tez No: 675331
  2. Yazar: MAHMUT ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Güvenliği Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Günümüzde bilgi teknolojilerinin getirmiş olduğu olanaklar sayesinde kurumlar vermiş oldukları hizmetlerin birçoğunu elektronik ortamda sunmaya başlamışlardır. Bu hizmetlerin doğası gereği bireylerin kişisel verilerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ihtiyaçlar nedeniyle bireylerin kişisel verileri kurumların bilgi sistemlerinde depolanmakta ve işlenmektedir. Vatandaşlara etkin bir şekilde hizmet verilebilmesi amacıyla kurumların sahip oldukları kişisel verileri aralarında kanuna uygun bir şekilde paylaşılmasına izin verilmiştir. Kurumlar arasında veri paylaşımı genellikle web servisler aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Kurumların sahip oldukları yazılımların geliştirilmesinden sorumlu yazılım geliştiriciler geliştirdikleri yazılımlara web servisleri entegre edebilmek ve ortaya çıkan sorunları analiz edebilmek için web servis erişimine ihtiyaç duyarlar. Bu ihtiyaç dolayısı ile içerisinde kişisel verileri barındıran web servisler yazılım geliştiricilerin erişimine açılabilmektedir. Bu durum kişisel verileri insan faktörüne karşı savunmasız bırakmaktadır. Ulusal ve uluslararası düzenlemeler gereği kişisel verilerin korunması hukuki bir zorunluluktur. Bu zorunluluk sebebiyle kişisel verilerin insan faktörüne karşı korunabilmesi için bu tez kapsamında geliştirilen bir uygulama ile web servislerden gelen kişisel verilerin anonim hale getirilip sonrasında anonim verileri yazılım geliştiricilere sunarak kişisel verilerin korunması amaçlanmıştır. Geliştirilen bu uygulama ile yazılım geliştiricilerin çalışmalarına devam etmeleri engellenmeden kişisel verilere erişimlerinin önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Tez kapsamında geliştirilen uygulama React ve Java programlama dilleri kullanılarak hazırlanmış web ara yüzünden ve kişisel verilerin anonimleştirilmesini sağlayan rest servislerinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Thanks to the opportunities brought by information technologies, institutions have started to offer most of their services in electronic environment. Due to the nature of these services, individuals' personal data are needed. For this reason, personal data of individuals are stored and processed in the information systems of the institutions. In order to provide effective service to citizens, institutions are allowed to share their personal data in accordance with the law. Data sharing between institutions is usually carried out through web services. Software developers responsible for the development of the software owned by the institutions need web service access to integrate web services into the software they develop and to analyze the problems that arise. Due to this need, web services that contain personal data are opened to the access of software developers. This situation leaves the personal data vulnerable to the human factor. Protection of personal data is a legal obligation in accordance with national and international regulations. Due to this necessity, an application has been developed within the scope of this thesis in order to protect personal data against human factors. This application developed anonymizes personal data in web services. Anonymized personal data are presented to software developers, thus it is aimed to protect personal data. With this application, it is aimed to prevent software developers from accessing personal data without being prevented from continuing their work. The application developed within the scope of the thesis consists of a web interface prepared using React and Java programming languages and rest services that provide anonymization of personal data.