Çocuk edebiyatı ve çocuk eğitimi çerçevesinde Şermin Yaşar'ın eserlerinin incelenmesi
Examining the works of Şermin Yaşar wihin the framework of childrens's literatüre and child education
- Tez No: 675332
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Çocuk edebiyatı alanının yaygınlık kazanmaya başlaması, çeşitli türlerde eserlerin meydana gelmesine olanak sağlamaktadır. Bu çalışmada; farklı türlerde nitelikli eserler kaleme alan, geniş kitlelere hitap eden yazar, Şermin Yaşar'ın çocuklara yönelik yazdığı eserleri, çocuk edebiyatının temel ilkeleri doğrultusunda incelenmiştir. Eserlerinin çocuk edebiyatı ve çocuk eğimindeki yeri ve önemi ortaya konmaya çalışılmıştır. Şermin Yaşar'ın 1 romanı, 4 masal kitabı ve 8 öyküsü çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmanın amacı, Şermin Yaşar'ın çocuk kitaplarının, çocuk edebiyatının temel ilkeleri olan içyapı ve dış yapı unsurları bakımından uygun olup olmadığını belirlemektir. Betimsel tarama modelinin kullanıldığı çalışmada, veriler doküman incelemesi tekniği ile toplanmış, içerik analizi yöntemi ile de analiz edilmiştir. Çalışmanın kuramsal çerçevesinde, çocuk edebiyatı ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgilere, yazarın hayatına ve eserlerine yer verilmiştir. Bulgular kısmında Şermin Yaşar'ın eserleri içyapı ve dış yapı özellikleri bakımından incelenmiştir. Çalışmanın sonuç kısmında ise yazarın eserlerinin genel olarak çocuk edebiyatı ilkelerine uygun olduğuna, anne- babalara, eğitimcilere ve akademisyenlere kaynak niteliğinde olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The fact that the field of children's literature has become widespread allows the creation of works in various genres. In this study; The works written for children by Şermin Yaşar, a writer who wrote qualified works in different genres and appealed to large masses, were examined in line with the basic principles of children's literature. The place and importance of his works in children's literature and children's education has been tried to be revealed. Şermin Yaşar's 1 novel, 4 fairy tale books and 8 stories constitute the sample of the study. The aim of the research is to determine whether Şermin Yaşar's children's books are suitable in terms of internal structure and external structure elements, which are the basic principles of children's literature. In the study in which the descriptive scanning model was used, the data were collected with the document analysis technique and analyzed with the content analysis method. In the theoretical framework of the study, general information about children's literature and children's education, the author's life and works are included. In the findings section, the works of Şermin Yaşar were examined in terms of their internal and external structure features. In the conclusion part of the study, it was concluded that the works of the author are generally in accordance with the principles of children's literature and are a source for parents, educators and academicians.