13-14 yaş tenisçilere uygulanan core antrenmanının denge ve gövde rotasyon kuvvetine etkisi
The effect of core training applied to 13-14 age tennis players on balance and trunk rotation force
  1. Tez No: 675333
  2. Yazar: CEMRE CAN AKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERGÜN MERİÇ BİNGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Yapılan bu araştırmada 8 hafta süresince genç kadın tenisçilere uygulanan core egzersizlerinin dinamik denge ve statik gövde rotasyon kuvvetlerine etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamız BD Tenis Kulübü tenis oyuncularının gönüllü katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya toplam 24 genç kadın tenis oyuncusu katılmıştır. 12 deney ve 12 kontrol grubu olarak oyuncular 2 guruba ayrılmıştır (yaş ortalaması: deney grubu 13,41 ± 0,51, kontrol grubu 13,50 ± 0,52). Kontrol grubu rutin tenis antrenmanlarına devam ederken deney grubu rutin antrenmanların yanı sıra 8 hafta süresince haftada 3 gün 45-60 dakikalık core bölgesi antrenman programı uygulamıştır. Antrenmanlara başlamadan önce ve 8 hafta sonra antrenman programı sonlandığında kuvveti belirlemek için statik gövde rotasyon testi ile dinamik dengeyi belirlemek için yıldız denge testi yapılmıştır. Gruplar arası karşılaştırma ve grup içi karşılaştırmada t testinden yararlanılmıştır. Grupların ön test ve son test değişimlerinde grup etkisinin incelenmesinde Tekrarlı Ölçümler ANOVA analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it is aimed to reveal the importance of core training by measuring the effect of core exercises applied to young female tennis players for 8 weeks on the change in balance and static trunk rotation strength properties. Method: Our study was carried out with the voluntary participation of BD Tennis Club tennis players. A total of 24 young female tennis players participated in the study. The players were divided into 2 groups as 12 experimental and 12 control groups (mean age: experimental group 13.41 ± 0.51, control group 13.50 ± 0.52). While the control group continued its routine tennis tarining, the experimental group applied a 45-60 minute core training program 3 days a week for 8 weeks, as well as routine training. Before starting the training and when the training program ended 8 weeks later, the static body rotation test was performed to determine the dynamic balance. T-test was used for comparison between groups and within groups. Repeated Measures ANOVA analysis was used to examine the group effect in the pre-test and post-test changes of the groups.