Başbakan Necmettin Erbakan'ın konuşma metinlerinde söz varlığı
Vocabulary in the speech texts of prime minister, Necmettin Erbakan
- Tez No: 675334
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma, eski başbakanlarımızdan Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın başbakanlık döneminde yapmış olduğu konuşmalar incelenmek suretiyle, konuşmalarında geçen söz varlığı unsurlarının tespiti amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında, TBMM Genel Kurul Konuşmaları ve TBMM Parti Grup Konuşmaları başlıkları altında toplam 19 konuşma metni incelenmiştir. Konuşma metinleri, belirlenen analiz çerçevesinde incelenmiş ve inceleme sonucunda belirlenen söz varlığı unsurları tasnif edilmiştir. Metindeki söz varlığı unsurları atasözleri, deyimler, kalıp sözler, terim anlam, kalıplaşmış ifadeler, tekrar öbekleri, argo ve yabancı sözcük kullanımı olmak üzere sekiz başlık altında incelenmiştir. Bunun yanı sıra, konuşmalarındaki mizahi ifadeler de incelenmiştir. Parti Grup Konuşmaları ve Meclis Genel Kurul Konuşmaları, içerdikleri söz varlığı unsurları altında ayrı ayrı belirlenmiştir. Ancak aynı ana başlık altında kullanılan tekrar edilmiş söz varlığı unsurlarından sadece biri alınmıştır. Bu çalışmada, sözcüklerin köken olarak ait olduğu diller belirlenmiştir. Ayrıca iki ana başlık altında 129 deyim, 146 terim, 48 tekrar öbeği, 80 kalıp söz, dokuz (9) kalıplaşmış ifade, üç (3) argo ve bir (1) atasözü tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra, mizahi olduğu düşünülen 20 ifadenin de kullanıldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine vocabulary elements in the speeches of Prof. Dr. Necmettin Erbakan, one of our former prime ministers, in order to analyze his speeches during his prime ministry term. Within the scope of the study, nineteen speech texts are analysed totally under the titles of General Assembly of Parliamentary and the Party Group Speeches. The speech texts are examined within the framework of the determined analysis and the vocabulary elements determined as a result of the analysis are classified.Vocabulary elements in the text are analysed under eight titles as proverbs, idioms, formulaic expression , term meaning, stereotypes, repetition phrases, slang and foreign word usage. In addition to this, the humorous expressions in his speeches are examined. Speeches of the Party Group and General Assembly of the Parliament are determined separately under the vocabulary elements they contain. However, only one of the repeated vocabulary elements that are used under the same main title is received. In this study, the languages which the words belong to originally are determined. On the other hand, 129 idioms, 146 terms, fourty-eight repetition phrases, eighty formulaic expressions, nine stereotypes, three slang expressions and one proverb are determined under two main titles. Moreover, it is resulted that twenty expressions thought to be humorous are also used.