Yavuz Bahadıroğlu'nun '40 Geceye 40 Masal' adlı kitabının çocuk edebiyatının temel ilkeleri açısından incelenmesi
Analysis of Yavuz Bahadiroğlu's '40 Tales for 40 Nights' based on basic principles of children's literature
- Tez No: 675335
- Danışmanlar: PROF. DR. REZAN KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmanın amacı Yavuz Bahadıroğlu'nun“40 Geceye 40 Masal”adlı kitabının çocuk edebiyatı ürünlerinde bulunması gereken tasarım ve içerik özelliklerine uygun olup olmadığını ortaya koymaktır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi kullanılmıştır. Çalışmanın kapsamı yazarın“40 Geceye 40 Masal”adlı kitabında yer alan kırk adet masaldan oluşmaktadır. Araştırmada Yavuz Bahadıroğlu'nun çocuk okurlara yönelik yazdığı ve Millî Eğitim Bakanlığınca tavsiye edilen masalların da yer aldığı“40 Geceye 40 Masal”adlı eseri çocuk edebiyatının temel ilkeleri açısından incelenmiştir. Masallar, tasarım ve içerik özellikleri olmak üzere iki başlık altında çözümlenmiştir. Kitap, tasarım özellikleri açısından kapak-cilt, sayfa düzeni, punto, kâğıt, boyut ve resimler; içerik özellikleri açısından ise konu-kurgu, izlek-tema, ileti, dil ve anlatım, eğitsel ve yazınsal özellikler, karakter-kahraman özellikleri ve çevre özellikleri başlıkları altında değerlendirilmiştir. Çalışmada çocuk edebiyatı ürünlerinde bulunması gereken temel ilkelerden hareketle değerlendirmeler temellendirilmiştir. İncelenen masalların çocuk okurlara okuma alışkanlığı kazandırabilecek, edebî ve estetik zevk verecek nitelikte olduğu ayrıca ders kitaplarında okuma metinleri olarak yer verilebilecek uygunlukta olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal whether Yavuz Bahadıroğlu's book“40 Nights 40 Tales”is suitable for the design and content features that should be found in children's literature products. Document analysis, one of the qualitative research methods, was used in the study. The scope of the study consists of forty tales in the author's book“40 Tales for 40 Nights”. In the research, Yavuz Bahadıroğlu's work“40 Nights 40 Tales”which includes the fairy tales recommended by the Ministry of National Education and written for child readers, has been examined in terms of the basic principles of children's literature. The tales are analyzed under two headings as design and content features. The book, in terms of design features, cover-bound, page layout, font, paper, size and pictures; In terms of content features, it was evaluated under the titles of subject-fiction, theme-theme, message, language and expression, educational and literary features, character-hero features and environmental features. In the study, evaluations are based on the basic principles that should be found in children's literature products. It has been concluded that the examined tales are qualified to give children readers the habit of reading, give literary and aesthetic pleasure, and are also suitable to be included as reading texts in textbooks.