Architectural hybridity as a method for sustaining contextual considerations
Bağlamsal ilişkileri sürdürmede bir yöntem olarak mimari melezlik
- Tez No: 675368
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSU AKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Melezlik, iki veyaz daha fazla karakterin birbirini yok etmeden kendi özelliklerini aktarıp yeni bir yapı kurması olarak tanımlanabilir. Kültürel veya fiziksel olarak mevcut çevreleriyle veya önceki dönemlerle ilişkilendirilen birçok durum melez olarak düşünülebilir. Çalışma, bağlamla tasarım yaparken melezlik kurmanın mekanın özünü korumak için önemli bir yöntem olduğunu açıklamayı amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında, 'bağlamsal temsiller' olarak seçilen örnekler üzerinde tasarımda melezlik ile ilgili sorularla metodolojik bir tartışma geliştirilmiştir. Bu örnekler, bağlamla ilişki kurmaya çalışmalarıyla yakındır. Ancak kurulan melez ilişkiler bakımından farklı sonuçlar oluşturmuştur. Teorik çerçevenin yanı sıra, çalışmanın ana teması olarak iki farklı hibrit yaklaşım ele alınmıştır. İlk yaklaşım, melezliğin yerin bağlamıyla benzerlikler yoluyla ortaya çıkmasıdır. David Chipperfield / River and Rowing Museum, Raj Rewal / Nehru Memorial Pavilion ve Charles Correa / Crafts Museum bu ilk yaklaşımda incelenen örneklerdir. İkinci yaklaşım, melezliğin mimarların eğilimlerinin yerin bağlamıyla harmanlanması sonucu ortaya çıkmasıdır. Eduardo Souto de Moura / Paula Rego Müzesi, Cascais, Portekiz, Amatör Mimarlık Stüdyosu / Ningbo Tarih Müzesi, Ningbo, Zhejiang, Çin ve Zvi Hecker & Rafi Segal / Palmach Müzesi, Tel Aviv, İsrail analiz edilen örneklerdir. Daha derinlemesine bir analiz için Welling'in bilişsel muhakemesi tartışılmıştır. Örnekler göz önüne alındığında, melez sistemlerin ortak amacının“öz'ün sürdürülebilirliği”veya“sürdürülebilir öz”e ulaşmak olduğu görülebilir.
Özet (Çeviri)
Hybridity can be defined as two or more characters meeting and establishing a new structure together by transferring their own characteristics without destroying each other. Many situations associated with their existing environment or with previous periods in cultural or physical terms can be considered as hybrid. The study aims to explain that the use of hybridity while designing with context is an important method to maintain the essence of the place. Within the scope of the study, a methodological discussion with questions on hybridity in design has been developed on examples selected as 'contextual representations'. These examples are similar to attempts to relate to context. However, the results may vary in terms of the hybrid relationships established. Along with the theoretical framework, two different hybrid approaches considered as the main theme of the study. The first approach called is when hybridity arises through similarities with place's context. David Chipperfield / River and Rowing Museum, Raj Rewal / Nehru Memorial Pavilion, and Charles Correa / Crafts Museum are the examples analysed considering this first approach. The second approach is when hybridity appears through architects' inclinations merge with place's context. Eduardo Souto de Moura / Paula Rego Museum, Cascais, Portugal, Amateur Architecture Studio / Ningbo History Museum, Ningbo, Zhejiang, China and Zvi Hecker &Rafi Segal / Palmach Museum, Tel Aviv, Israel are the examples analysed. For a deeper analyses Welling's cognitional reasoning is discussed. Considering the examples, it is seen that the common purpose of hybrid systems is to achieve 'the essence of sustainability' or 'sustainable essence'.