İş-aile çatışması ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişki ve bu ilişkide iş stresinin aracılık rolü
The relation between work-family conflict and turnover intention and intermediary role of work stress on this relationship
  1. Tez No: 675502
  2. Yazar: REYHAN EDA BAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmanın temel amacı iş-aile çatışması ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide iş stresinin aracı rolünün incelenmesidir. Amaç kapsamında oluşturulan model ve hipotezlerin test edilmesine yönelik havacılık sektöründe yer hizmetleri alanında faaliyet gösteren iki şirketin 154 çalışanından veri toplanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmış olup veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22 ve AMOS 22 programları kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda iş-aile çatışmasının işten ayrılma niyeti ve iş stresi üzerinde olumlu bir etkisinin olduğu, iş stresinin işten ayrılma niyeti üzerinde olumlu bir etksinin olduğu ve son olarak iş-aile çatışması ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide iş stresinin aracılık rolünün bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to research intermediary role of work stress in the case of relationship between work-family conflict and turnover intention. To collect the data for the model and the hypotheses made for this purpose, 154 employees who work at two different ground handling company which is operating at the airport is applied. In this study the quantitative research technique is used as a research method and the questionnaire form is used as a data collection tool. The obtained data is analysed with the programs SPSS 22 and AMOS 22. As a result of the analyses it is seen that; the work-family conflict has a positive effect on turnover intention and work stress, the work stress has a positive effect on turnover intention also and as a last conclusion there is a intermediary role of work stress on over relationship between work-family conflict and turnover intention.