The effect of error analysis on writing performance of EFL learners: A meta-analysis
Hata analizinin EFL öğrencilerinin yazma performansına etkisi: Bir meta analiz
  1. Tez No: 675525
  2. Yazar: ZEYNEP TUĞÇE AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. YEŞİM KEŞLİ DOLLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, Hata Analizinin EFL öğrenenlerin yazma doğruluğu üzerindeki etkisi meta-analiz yöntemi ile araştırılmıştır. Önceki çalışmalar Hata Analizinin yazma performansına etkisi açısından incelenmiş ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Hata Analizi, dil öğrenme alanında popüler bir konu olmasına rağmen, Hata Analizinin etkisi konusunda yeterli çalışma bulunmamakla birlikte, hata türlerini ve nedenlerini belirlemek için kullanımına yönelik çalışmalar bulunmaktadır. Mevcut çok az araştırma olduğundan, etkiyi bulmak için sadece beş çalışma araştırılabilirdi. Mevcut çalışma, Hata Analizinin, öğrencilerin kendi hatalarını görmelerine, düzeltmelerine ve nedenlerini anlamalarına yardımcı olacak etkili bir araç olduğunu kanıtlıyor. Hata Analizinin EFL öğrenenlerin yazma doğruluğu üzerindeki etkililiğini ortaya çıkarmak için araştırma yöntemi olarak meta-analiz seçilmiş ve sonuçları analiz etmek için Stata 15 kullanılmıştır. Beş çalışmanın sonuçları, Hata Analizinin öğrencilerin yazma doğruluğunu olumlu yönde etkilediğini ortaya koymaktadır. Öğrencilerin yazılarını geliştirmelerine yardımcı olmak için bir yöntem olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of Error Analysis on writing accuracy of EFL learners is investigated by meta-analysis method. Previous studies were analyzed in terms of the effect of Error Analysis on writing performance and the results were compared. Even though Error Analysis is a popular topic in language learning field, there are not enough studies on the effect of Error Analysis but the studies on the use of it to identify the types and causes of errors. As there were very few research available, only five studies could be investigated to find the effect. Current study proves that Error Analysis is an effective tool to help learners to see their own errors, to correct them, to understand the reason of them. In order to find out the effectiveness of Error Analysis on writing accuracy of EFL learners, meta-analysis was chosen as research method and Stata 15 was used to analyze the results. The results of five studies reveal that Error Analysis affects writing accuracy of learners positively. It can be used as a method to help learners to improve their writing.