Çevik üretimin yeni ürün performansına etkisi
The effect of agile production on new product performance
- Tez No: 675530
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ÖZGÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın temel hedefi ileri bir kavram olarak karşımıza çıkan Çevik üretimin Gaziantep ilindeki işletmelere olan katkısını ortaya koymaktır. Yeni ürün performansı ile çevik üretim arasındaki ilişkileri alt boyutları ile analiz etmektir. İnsanlar, yeterlilik, hızlılık, esneklik, örgütleme, teknoloji ve bilgi gibi alt boyutlarıyla çevik üretim faaliyetlerinin etki düzeyini yeni ürün performansı üzerinde görmektir. Gerçekleştirilen regresyon analizi neticesinde çevik üretimin alt boyutlarının genel itibariyle yeni ürün performansı üzerinde pozitif ve anlamlı etkilerinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çevik üretim düzeyi ve alt boyutları ile yeni ürün performansı arasındaki ilişkiler incelendiğinde çevik üretim alt boyutlarının ile anlamlı ve pozitif yönlü ilişkilerin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main goal of this research is to reveal the contribution of agile production to the business in Gaziantep. The relationship between new product and agile production is to analyze with sub. To see new product knowledge on the impact level of agile production activities with its sub-dimensions such as knowledge, competence, speed, flexibility, organization, technology and knowledge. As a result of the regression analysis carried out, it was concluded that the sub-dimensions of agile production were generally positive and significant on the new product. When the relationships between agile production level and sub-presentation and new product are examined, in cases where a significant and positive relationship with the agile production sub-dimension is observed.