AHP yöntemi ile endüstri 4.0 perspektifinden teknoloji odaklı yeni ürün geliştirme üzerine değerlendirme
Evaluation on technology-oriented new product development from industry 4.0 perspective with AHP method
- Tez No: 675531
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LÜTFİ SÜBHAN APİLİOĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Teknolojik gelişim ve küreselleşme, imalat endüstrisinde birçok şeyi değiştirmektedir. Değişen müşteri beklentileri karşısında işletmeler artık daha fazla yeni ürün geliştirmek zorundalar. Teknolojiyi ürün geliştirme sürecinde kullanan işletmeler daha çevik organizasyonlara sahip olabilmekte ve bu sayede rekabet üstünlüğü elde etmektedirler. Bu çalışmada, yeni ürün geliştirme sürecinin daha etkin yapılabilmesi için gereken teknolojiler Endüstri 4.0 perspektifinden incelenmiştir. Eş zamanlı mühendislik ve simülasyon teknolojilerinin diğer teknolojilere nazaran yeni ürün geliştirme süreçlerinde daha öncelikli ve daha ön planda düşünülmesi gerektiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Technological development and globalization are changing many things in the manufacturing industry. In the face of changing customer expectations, enterprises have to develop more new products. Enterprises that use technology in the product development process can have more agile organizations and thus gain competitive advantage. In this context, the technologies required to make the new product development process more effective are examined from the perspective of Industry 4.0. It has emerged that concurrent engineering and simulation technologies should be considered more prioritized and more prominent in the new product development processes compared to other technologies.