Yabancı dil olarak Türkçe ve İngilizce öğretimi ders kitaplarındaki söz varlığının durumu ve öğretimi
The state and the teaching of vocabulary in Turkish and English teaching course-books for foreigners
- Tez No: 675529
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED EYYÜP SALLABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bir dilde kullanılan söz varlığının öğretimi dil becerilerinin gelişimi için önem taşımaktadır. Türkçenin yabancı dil olarak öğretilmesinde hazırlanan ders kitaplarındaki hedef söz varlığı, daha evvel yapılmış bir sıklık sayımına dayanmadığı için bu kitapların söz varlığı açısından durumunu belirlemek gerekir. Bununla birlikte, söz varlığının öğretilmesinde ders kitapları tek başına yeterli olamayacağı için öğrencinin öğrenme sorumluluğunu üstlenmesi beklenmektedir. Yabancı dil öğrenen öğrencilerin hedef söz varlığının anlamını tespit etmek veya pekiştirmek için birkaç tane kelime öğrenme stratejisiyle sınırlı kalması, ders kitaplarının öğrencilere kelime öğrenme stratejilerinde çeşitlilik kazanmaları için rehberlik etmesini gerektirmektedir. Bu çalışmada Türkçe ders kitaplarının söz varlığı açısından ve kelime öğrenme stratejileri bakımından ne durumda olduğunu belirlemek amacıyla yabancı dil olarak Türkçe öğretimi ders kitaplarından dünyada yaygın olarak kullanılan Yedi İklim A1 ders kitabı ile yabancılara İngilizce öğretimi ders kitabı olan Pioneer Elementary Student's Book'taki söz varlığı ve kelime öğrenme stratejileri ortaya konulmuştur. Araştırmanın yöntemi çoklu desenli durum çalışması olarak belirlenmiştir. Yedi İklim A1 ders kitabı ile Pioneer Elementary Student's Book öncelikle Word dosyasına aktarılmış, sonra Simple Concordance 4.07 programı ile sıklıkları analiz edilmiştir. Kelime öğrenme stratejileri ise Schmitt'in belirlediği stratejilere göre her iki kitapta bulunan stratejilerin kaydedilip tablolaştırılmasıyla tespit edilmiştir. Sonuç olarak Pioneer Elementary Student's Book ile Yedi İklim A1 ders kitabında ortak bulunan ve ikisinde de yer verilmeyen kelime öğrenme stratejileri ile ortak söz varlığı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The teaching of vocabulary used in a language is very important for the development of language skills. It is necessary to determine the circumstance of the existing vocabulary in coursebooks because the target vocabulary used in coursebooks for teaching Turkish for foreigners isn't usually based upon a frequency count. Also, It is expected for students to take responsibility for learning target vocabulary because coursebooks alone wouldn't be enough for learning a language. Students use only a limited number of vocabulary learning strategies, thus coursebooks need to guide students to learn a range of different strategies. This study investigates the vocabulary and the vocabulary learning strategies in“Yedi İklim Türkçe A1 Çalışma Kitabı”which is a well-known coursebook of teaching Turkish for foreigners and“Pioneer Elementary Student's Book”which is also a wellknown coursebook of teaching English for foreigners in order to describe the state of the vocabulary and the vocabulary learning strategies in Turkish teaching coursebooks. This study uses document analysis as its research method. Firstly, each word in these coursebooks was typed in a Word file, then a frequency count analysis for each word is carried out on Concordance Program 4.07. Lastly, the vocabulary learning strategies in each book were analyzed by recording each strategy and creating tables according to the strategies indicated by Schmitt. In conclusion, this study determines that there are strategies shared by both books as well as strategies never used in both“Yedi İklim A1 Ders Kitabı”and“Pioneer Elementary Student's Book”.