Pirandello'nun romanlarında maske kavramı
The concept of masks in Pirandello's novels
  1. Tez No: 675535
  2. Yazar: ÇAĞLA ÇOBANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ÖZKAN SPEELMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İtalyan Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Pirandello'nun Romanlarında Maske Kavramı isimli bu çalışma, söz konusu kavramı XX. yüzyılın en etkili yazarlarından biri olan Luigi Pirandello'nun romanlarında inceler. Yazar eserlerinde özellikle gerçek ile yanılsama, öz ile maske ve yaşam ile biçim arasındaki tezata odaklanır. Tez çalışması, üç ana bölüme ayrılmıştır. İlk bölüm, Pirandello'nun yaşamını irdelerken çocukluğu, ailesiyle ilişkisi, yaşadığı şehirler ile evliliği gibi, edebî çalışmalarını derinden etkileyen çeşitli olayları vurgular. İkinci bölüm Rölativizm bağlamında maske kavramı ile ilgilidir. Bunun yanı sıra, bireylerin nasıl farklı topluluklar ya da durumlar söz konusu olduğunda uyum sağlamak veya kendi özlerini gizlemek için maskeler taktıklarının, ya da aksine, toplumun bireylere yaşamları boyunca nasıl belirli biçimler dayattığının üzerinde durur. Üçüncü ve son bölüm Pirandello'nun romanlarına odaklanır ve maskelerin bireyin benliğini nasıl pek çok parçaya ayrıştırdığını ve bireyin yaşamını nasıl olumsuz yönde etkilediğini analiz eder. Birey maskelerinin ayırdına varıp da bunları çıkarıp atmayı denediği andan itibaren artık eski kimlikleriyle ve, belki de en önemlisi, huzuruyla toplum içinde yaşayamayacaktır. Bu noktada iki seçenek mevcuttur: Kişi, artık bilinçli bir birey olarak, ya maskelerini yeniden takma yoluna giderek ruhen ölü bir hayatı yaşamaya razı olacaktır ya da toplum tarafından“deli”olarak etiketlenecek ve âdeta eski dünyasına bir yabancı gibi dışarıdan bakacaktır. Sonuç olarak, Luigi Pirandello insanın insan olalı ve toplum içinde yaşamaya başlayalı karşılaştığı temel bir soruna parmak basarak okuru bu konuda düşünmeye davet eder.
Özet (Çeviri)
This study entitled The Concept of Masks in Pirandello's novels examines the mentioned concept in the novels of one of the most influential Italian writers of the twentieth century: Luigi Pirandello. In his works, the writer focuses mainly on the contradiction between reality and illusion, essence and mask, life and form. The study is divided into three main chapters. The first chapter emphasizes the life of Pirandello and certain events that have deeply affected his writing, such as his childhood, his relationship with the family, the cities he has lived in and his marriage. The second chapter deals with the concept of masks in terms of relativity. Besides, it explains how individuals wear different social masks among various groups and situations in order to fit in, to hide their selves or on the contrary, how the society imposes specific forms on individuals throughout their lives. The third and last chapter concentrates on the novels of Pirandello and analyzes how the masks crush an individual's self into multiple pieces and affects his life in a negative way. From the moment the individual becomes aware of his masks and tries to tear them off, he can no longer live in a society, and perhaps most importantly, he cannot live in peace. At this point there are two options: He, as an aware individual, can return to wear his masks to live the life of a dead person or he will be labelled as“mad”by society so that he will remain out of life like a stranger to his old world.