Sosyal medyanın satın alma davranışlarına etkisi
The effect of social media on buying behaviors
  1. Tez No: 675550
  2. Yazar: BÜŞRA ALTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SUNDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, sosyal medyanın tüketicilerin satın alma davranışları ve markaya yönelik tutumları üzerinde herhangi bir etkiye sahip olup olmadığının tespit edilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada veri toplama tekniklerinden anket yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama araçlarında katılımcıların sosyodemografik özelliklerini ortaya koyan soruların yanında, sosyal medya pazarlamacılığı, satın alma davranışları ve markaya yönelik tutumunu belirleyen ifadeler yer almaktadır. Anket uygulaması sonucu elde edilen verilerin analizinde tanımlayıcı yöntemler, regresyon, korelasyon, bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü değişken analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Veri analizi sonucunda, sosyal medya pazarlamacılığının tüketici satın alma davranışları üzerinde herhangi bir etkiye sahip olmadığı, ancak markaya yönelik tutum üzerinde negatif yönde bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, markaya yönelik tutum ile tüketici satın alma davranışları arasında pozitif yönde bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Demografik özellikler açısından yapılan karşılaştırma sonucunda sosyal medya pazarlamacılığına yönelik görüşler ile cinsiyet arasında güçlü bir ilişki olduğu, ancak yaş ve gelir düzeyi açısından ise zayıf bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Satın alma davranışı ve markaya yönelik tutumun cinsiyet, yaş ve gelir düzeyi bağlamında farklılaşmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to investigate whether social media has any effect on consumers' purchasing behavior and attitudes towards brand. Questionnaire method, one of the data collection techniques, was utilized in the study. In addition to the items regarding the socio-demographic characteristics of the participants, the data collection tools included statements concerning social media marketing, purchasing behavior and attitude towards the brand are included. Descriptive methods, regression, correlation, independent sample t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were utilized in the analysis of the data obtained from the participants on the survey. As a result of the data analysis, it was determined that social media marketing has no effect on consumer purchasing behavior but has a negative effect on attitude towards the brand. In addition, it has been determined that there is a positive relationship between the attitude towards the brand and consumer purchasing behavior. As a result of the comparison made in terms of demographic characteristics, it was found that there is a strong relationship between views on social media marketing and gender, but a weak relationship in terms of age and income level. It has been determined that purchasing behavior and attitude towards the brand do not differ in terms of gender, age and income level.