Sürdürülebilirlik bağlamında kentsel dönüşüm uygulamaları: Mersin ili Akdeniz ilçesi örneği
Urban transformation practices in the context of sustainability: Mersin province Mediterranean district
  1. Tez No: 675551
  2. Yazar: NİHAL ZENGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLERTAN AKYÜZLÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Hızla artan nüfusun gereksinimlerine cevap vermekte zorlanan, dinamik ve canlı bir yapıya sahip olan kentlerin planlanmasında dönüşüm ve değişim uygulamalarının varlığı kaçınılmazdır. Kentsel dönüşüm; kentsel mekanın ve o mekanda ikamet edenlerin kültürel ve sosyo-ekonomik yapısını değiştiren ve kentsel alandaki mevcut sorunları çözmeye yönelik kapsamlı uygulamalardır. Mevcut sorunların çözülebilmesi ve ortadan kaldırılabilmesi için kentsel dönüşüm uygulamasının bütüncül ve çok paydaşlı olarak gerçekleşmesi gerekmektedir. Sürdürülebilirlik temelli kentsel dönüşüm uygulamalarında çok paydaşlı yaklaşımların ve dönüşümden doğrudan etkilenecek olan yerel halkın ana paydaş olarak görülerek sürece dahil edilmeleri sürdürülebilirlik ilkeleri açısından önem arz etmektedir. Tezin amacı kentsel dönüşüm uygulamaları ve sürdürülebilirliğin sosyal, ekonomik ve çevresel boyutlarının kentsel mekandaki izdüşümlerinin incelenmesidir. Böylelikle kentsel dönüşüm uygulamalarının birçok boyutlarının olduğu, süreç içerisinde hedeflerin değiştiği ve her uygulama özelinde farklı yöntemlerin olduğu ortaya konmaktadır. Sürdürülebilirlik ve kentsel dönüşüm kavramları özelinde oluşturulan kavramsal çerçeve ile sürdürülebilir kentsel dönüşümün bileşenleri doğrultusunda dünyadan, ülkemizden ve Mersin ili Akdeniz ilçesinde uygulanması planlanan kentsel dönüşüm projeleri incelenmiş, değerlendirilmiş ve sonuçlar elde edilmiştir. Ayrıca sonuçlar üzerinden öneriler getirilerek çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The existence of transformation and change practices is inevitable in the planning of cities that have a dynamic and vibrant structure that have difficulty in responding to the needs of the rapidly increasing population. Urban transformation; these are comprehensive applications that change the cultural and socio-economic structure of the urban space and its inhabitants and aim to solve the existing problems in the urban area. In order to solve and eliminate existing problems, urban transformation implementation should be realized in a holistic and multi-stakeholder manner. It is important in terms of sustainability principles that multi-stakeholder approaches in sustainability-based urban transformation practices and the inclusion of local people, who will be directly affected by the transformation, as the main stakeholder. The aim of the thesis is to examine urban transformation practices and the projections of social, economic and environmental dimensions of sustainability in urban space. Thus, it is revealed that the urban transformation applications have many dimensions, the objectives change in the process and there are different methods for each application. With the conceptual framework created specifically for the concepts of sustainability and urban transformation, urban transformation projects planned to be implemented in the world, in our country and in the Mediterranean district of Mersin province in line with the components of sustainable urban transformation were examined, evaluated and results were obtained. In addition, the study was completed by making suggestions based on the results.