Kinematic analysis and implementations of a robot manipulator for educational purposes
Eğitim amaçlı bir robot manipülatörünün kinematik analizi ve uygulamaları
- Tez No: 675604
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTAÇ GÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bugünlerde yeni endüstriyel çağ, beraberinde endüstri 4.0, robotik imalat ve nesnelerin interneti gibi odak alanlarını getiriyor. Her zaman olduğu gibi, arz ve talep ilişkileri teknolojik gelişmelerin yönünü belirliyor. Dolayısıyla robotik ve robotik uygulamalar akademisyenler, araştırmacılar ve öğrencilerin ana odaklarından biri haline gelmiştir. Ne yazık ki bu alandaki birçok deney düzeneği göreceli olarak pahalıdır. Bu yüzden bu konularda maliyet uygunluğu da bir mesele haline gelmiştir. Bu özellikle eğitim amaçları için geçerlidir. Bu çalışma öğrencilerin, araştırmacıların ve akademisyenlerin göreceli olarak düşük maliyetli düzenek ile çalışıp çalışamayacağını bir robot kol üzerindeki örnek çalışma ile sunarak incelemektedir. Tüm öğrencilerin, araştırmacıların ve akademisyenlerin her zaman robotik düzeneğe erişimi olmayabilir. Korona virüs pandemisinden dolayı sokağa çıkma kısıtlaması gibi uç bir senaryo da geçerli olsa bile, tek geçerli senaryo değildir. Altyapı ve erişim kısıtlamaları her zaman potansiyel bir engel olmuştur. Bu sebeple bu çalışma, sınırlı tek kol ön verisi ile belirli iki kol senaryolarının hesaplanabilmesini de incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays the new industrial age, comes with new focus areas like industry 4.0, robotic manufacturing and internet of things. As it has always been, supply and demand relationships are determining the direction of technological improvements. Hence, robotics and robotic applications have become one of the main focuses of the academics, researchers and students. Unfortunately, most of the experimental setups of this area, are relatively expensive. Therefore, affordability also became an issue in such matters. It especially applies to educational purposes. This study examines that whether students, researchers and academics can study with relatively low-cost setup by presenting an example study on a robot arm. Not all students, researchers and academics can have access to robotic setup all the time. Although a scenario like lockdown situation due to corona virus pandemic is an extreme but valid example, it is not the only one. Infrastructure and access limitations have always been a potential obstacle. Because of that, this study also examines that whether specific two arm scenarios can be calculated with limited one arm preliminary data.