YEKDEM unit price prediction with artificial neural networks
Yapay sinir ağları ile YEKDEM birim fiyat tahminlemesi
  1. Tez No: 675605
  2. Yazar: AKIN ERTAYLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Gelişen teknoloji ile dünya üzerinde enerji üretim yöntemleri de değişmektedir. Fosil enerji kaynakları terk edilmeye başlanmış ve yerini kapasitesi sınırsız olan yenilenebilir enerji kaynakları yer almaya başlamıştır. Bu şekilde hem yeşil enerji üretilmiş olup hem de daha az maliyet harcanmış olmaktadır. Türkiye'de de yeşil enerji üretimi için gelişmeler mevcuttur. 2005 yılında çıkarılan YEK Kanunu ile YEKDEM (Yenilenebilir enerji kaynaklarını destekleme mekanizması) mekanizması başlamıştır. YEKDEM rüzgâr, güneş, jeotermal, biokütle, biokütleden elde edilen gaz, dalga akıntısı enerjisi, gel-git enerjisi, kanal, nehir ve hidroelektrik üretim tesislerine uygulanan destekleme mekanizmasıdır. Yekdem yöntemiyle üretilen enerjinin de her ay güncellenen birim fiyatı bulunmaktadır. Bu birim fiyata yekdem birim fiyatı adı verilmiştir. Bu çalışmada yapay zekânın alt dallarından biri olan yapay sinir ağları ile yekdem birim fiyatı tahmini yapılmıştır. Projede dört adet bağımlı değişken tahminlenmiş ve bu değişkenler ile yekdem birim fiyatı elde edilmiştir. Tahminleme işleminde ise 30 adet bağımsız parametre kullanılmıştır. Sinir ağlarının sonucu karşılaştırmak için farklı makine öğrenmesi modelleri oluşturulmuş ve en iyi sonuç araştırılmıştır. Çalışmada doğruluk kıstası olarak MPE ve MSE kullanılmıştır. En iyi modelde MSE kıstasında 0,35 en kötü modelde ise MSE kıstasında 53,67 değeri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the developing technology, energy production methods are changing in the world. Fossil energy resources have begun to be abandoned and replaced by renewable energy resources with unlimited capacity. In this way, both green energy is produced and less cost is spent. Improvements are also available for the production of green energy in Turkey. With the YEK Law enacted in 2005, YEKDEM (Renewable energy resources support mechanism) started. YEKDEM is a support mechanism applied to wind, biomass, canal, solar, gas obtained from biomass, wave current energy, geothermal, tidal energy, river and hydroelectric production facilities. Energy produced by the Yekdem method also has a monthly updated unit price. This unit price is named as yekdem unit price. In this present studying, an unit price prediction has been made with ann, which are one of the sub-branches of artificial intelligence. In the project, four dependent variables were estimated and the unit price of the same was obtained with these variables. In the estimation process, 30 independent parameters were used. Different machine learning models were created to compare the results of neural networks and the best result was investigated. MPE and MSE were used as accuracy criteria in the study. It was 0.35 in the MSE criterion in the best model and 53.67 in the MSE criterion in the worst model.