ERP market in Turkey
ERP sektörünün Türkiye'deki durumu
- Tez No: 675606
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN ÇORUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Şirketlerin iş süreçlerinin uçtan uca yönetilmesini sağlayan Enterprise Resource Planning (ERP) sistemleri tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'de yabancı ve yerli ERP ürünlerinin danışmanlığını yapan firmalarla, ERP kullanan firmalarla ve ERP ürünlerinin danışmanlığını yapan kişilerle iletişime geçildi ve mülakat soruları aracılığıyla en çok kullanılan modüller, modüllerin kullanım oranı, en yüksek pazar payına sahip modüller, modüller arasındaki fiyat farkları, danışmanlık ve proje ücretlerinin belirlenme kriterleri, danışmanlık firmalarının gelir kalemleri, gelirlerini arttırma metodları, güçlü ve zayıf yönleri, ERP kullanan ve ERP danışmanlık firmalarının ekonomik dalgalanmalardan nasıl etkilendiği ve herhangi bir firmadan bağımsız olarak çalışarak ERP danışmanlığı yapan kişilerin ERP danışmanlık sektörüne etkisi gibi yönetimsel bilgiler toplanıp analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Enterprise Resource Planning (ERP) systems that enable companies to manage their business processes from end to end become widespread in Turkey as all over the world. Communication was established with foreign and domestic ERP consulting companies, ERP using companies and freelance ERP consultants in Turkey. Through interview questions, managerial information such as most used modules, the rate of using the modules, the modules with the highest market shares, the price differences among the modules, consulting fees and project fees determination criteria, the income items of the consultancy companies, the methods of increasing consultancy companies' income, how the economic fluctuations affect the ERP consulting companies and ERP using companies, the strengths and weaknesses of the ERP consulting companies, the effect of freelance ERP consultants on the ERP consulting market, the view of ERP using companies and freelancers to the ERP sector were collected and analyzed.