The outbreak of COVID-19: A wakeup call to explore information security policies, training and awareness from teleworkers' perspective in the context of Saudi Arabia
COVID-19 salgını sonrasında Suudi Arabistan'daki kuruluşlarda uzaktan çalışanların bakış açısından bilgi güvenliği politikaları, eğitim ve farkındalıklarının değerlendirilmesi
- Tez No: 675610
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. ORHAN GÖKÇÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Covid-19'un salgınından dolayı kilitlenme, birçok çalışanı, bilgi güvenliği konusunda tehdit ve risk teşkil eden uzaktan çalışma koşullarında devam etmesini sağlamıştır. Bu nedenle, bu çalışma, Suudi Arabistan Krallığı'ndaki uzaktan çalışanların bakış açılarını üç alanda keşfedmeyi amaçlamaktadır: Bilgi Güvenliği Politikası'nın varlığının farkındalığı ve çalıştıkları kuruluşlarda uzaktan çalışma güvenliği politikası; kuruluşlarının genel olarak bilgi güvenliğini sağlamak için eğitim ve farkındalık programları sağlayıp evlerinden çalışırken bilgi güvenliğini sağlayıp sağlamadıkları; ve davranışlarının bilgi güvenliği bilincini yansıtıp yansıtmadığı. Buna ek olarak, bu çalışma, katılımcı gruplar arasında bilgi güvenliği politikaları, eğitim ve bilgi güvenliği bilinci konusunda önemli bir fark olup olmadığını keşfetmeyi amaçlamaktadır. Bu alanları keşfetmek için, kapalı uçlu bir kendi kendine uygulanan anket, kapsamlı literatür taramasına göre tasarlanmıştır. Toplam 155 anket toplanmış ve sosyal bilimler için istatistiksel paket (SPSS) kullanılarak analiz edilmiştir. Rapor edilen bulgular, uzaktan çalışanların çoğunluğunun, çalıştıkları kuruluşlarda bilgi güvenliği politikaları ve uzaktan çalışma politikasının varlığının farkındığını göstermektedir. Katılımcıların yarısından fazlası, genel olarak bilgi güvenliğini sağlamak için bir miktar eğitim veya kuruma ait direktifler almıştır. Katılımcıların yalnızca yarısı evden çalışırken bilgi güvenliğini sağlamak için belirli bir eğitim aldığını belirtmiştir. Dahası, bildirilen davranışlar ortalama olarak, uzaktan çalışanların, geliştirmelere ihtiyacı olan bazı alanlarda oldukça iyi bir farkındalığa sahip olduğunu göstermektedir. Verileri organizasyonun ve sektörün büyüklüğüyle analiz ederken, güvenlik politikaları ve eğitime ilişkin olarak, kuruluşun büyüklüğüne dayanan uzaktan çalışan alt grupları arasında farklılıklar gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, sektöre dayanarak güvenlik politikaları ve eğitim konusunda yeterli istatistiksel fark bulunamamıştır. Son olarak, bilgi güvenliği ile ilgili olarak, hem organizasyonun hem de sektörün büyüklüğüne göre anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The lockdown due to the outbreak of COVID-19 has forced many employees to continue working remotely from their homes which poses threats and risks on information security. Therefore, this study aims at exploring the perspectives of teleworkers in the Kingdom of Saudi Arabia on three areas: their awareness of the existence of information security policy (ISP) and remote security policy in the organizations they work for; whether their organizations have provided training and awareness programs to maintain information security in general and while working from their homes; and whether their behaviour reflects awareness of information security. In addition, this study aims to explore whether there are any significant differences among respondent groups regarding information security policies, training and information security awareness. To explore these areas, a closed-ended self-administered questionnaire was designed based on extensive literature review. A total of 155 questionnaires were collected and analysed using the Statistical Package for Social Sciences (SPSS). The reported findings indicate that the majority of teleworkers are aware of the existence of ISP and remote security policy in the organizations they work for. Over one half of the participants have received some form of training or guidelines to maintain information security in general and merely half of them reported receiving specific training to maintain information security while working from home. Moreover, the reported behaviours indicate that on average, teleworkers have fairly good ISA with some areas in need of enhancements. When analysing the data by the size of the organization and sector, it was found that in regards to security policies and training, there are significance differences between teleworkers sub-groups based on the size of the organization. However, no sufficient statistical differences in regards to security policies and training were found based on the sector. Finally, in regards to ISA, significant statical differences were detected based on both the size of the organization and sector.