Ölçme değerlendirmeye yönelik bir web 2.0 aracı (EDA)'nın tasarlanması, uygulanması ve değerlendirilmesi
Design, implementation and evaluation of a web 2.0 tool (EDA) for assessment
- Tez No: 675630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP TATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Pandemi sürecinde eğitimde ölçme değerlendirme etkinliklerini gerçekleştirmek, sürecin etkililiği açısından önem kazanmıştır. Bu nedenle bu araştırmada, sınıf öğretmenlerinin ölçme değerlendirme araçlarını tasarlayabileceği, öğrencileri ile paylaşabileceği, değerlendirme sonuçlarının veli ve öğrencilere anında bildirilebileceği bir Web 2.0 aracı olan Etkileşimli Değerlendirme Alanı'nın (EDA) tasarlanması, uygulanması, öğretmen, öğrenci ve veli boyutlarındaki değerlendirmenin yapılması amaçlanmıştır. Çalışma üç temel boyutta gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada Web 2.0 araçları üzerine çalışmaları bulunan 20 alan uzmanı ve Türkiye'nin farklı illerinde görev yapmakta olan 245 sınıf öğretmeni ile ihtiyaç analizi gerçekleştirilmiştir. Bu boyutta sınıf öğretmenlerinin çevrim içi ölçme değerlendirme araçlarını kullanma düzeyleri, bu süreçte çevrim içi ölçme değerlendirme araçlarından beklentileri ve ihtiyaçları tespit edilmeye çalışılmıştır. İkinci boyut EDA'nın tasarlanması basamağıdır. EDA tasarlanırken yazılım dili olarak PHP'yi kullanan, açık kaynak kodlu, ücretsiz“Laravel”web uygulama iskeleti kullanılmıştır. Arayüz ve içerik tasarımında tamamen ihtiyaç analizinden elde edilen veriler doğrultusunda Adobe Illustrator kullanılarak oluşturulmuştur. Geliştilen EDA'nın ilk prototipi son aşamadan önce, alan uzmanları tarafından kullanılarak, eksikleri tespit edilmiş ve düzeltilmiştir. Çalışmanın üçüncü ve son boyutunda EDA, Trabzon ilinin toplam 18 farklı ilçesinde görev yapan 36 sınıf öğretmenine tanıtılmış ve öğretmenlerin EDA'yı eğitim süreçlerinde kullanmaları istenmiştir. Bu süreç sonunda EDA'nın kullanılabilirliğini belirlemek için kullanılabilirlik testi uygulanmıştır. Son olarak araştırmaya katılan 36 sınıf öğretmeni, 8 ilkokul öğrencisi ve bu öğrencilerin velileri ile görüşmeler gerçekleştirilerek EDA'ya yönelik düşünceleri ve önerileri belirlenmeye çalışılmıştır. Verilerin analizi sonrasında üzerinde düzenlemeler yapılarak son hali verilen EDA, hem içinde bulunduğumuz acil uzaktan eğitim sürecinde hem de örgün eğitime destek olarak etkili bir ölçme değerlendirme ortamı olarak değerlendirilmiş olup, öğretmen öğrenci ve veliler tarafından kullanılabilir bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Performing measurement and evaluation activities in education during the pandemic process has gained importance in terms of the effectiveness of the process. For this reason, in this research, it is aimed to design and implement the Interactive Assessment Area (EDA), a Web 2.0 tool where classroom teachers can design assessment and evaluation tools, share them with their students, and instantly report the assessment results to parents and students, and evaluate the dimensions of teachers, students and parents. The study was carried out in three main dimensions. In the first stage, a needs analysis was carried out with 20 field experts working on Web 2.0 tools and 245 classroom teachers working in different provinces of Turkey. In this dimension, the level of classroom teachers' use of online assessment tools, their expectations and needs from online assessment tools in this process were tried to be determined. The second dimension is the step of designing the EDA. While EDA was designed, open source, free“Laravel”web application framework, which uses PHP as the software language, was used. It was created using Adobe Illustrator in line with the data obtained from the needs analysis in the interface and content design. The first prototype of the developed EDA was used by field experts before the final stage, and its deficiencies were identified and corrected. In the third and final dimension of the study, EDA was introduced to 36 classroom teachers working in 18 different districts of Trabzon and they were asked to use EDA in their education processes. At the end of this process, usability test was applied to determine the usability of EDA. Finally, interviews were conducted with 36 classroom teachers, 8 primary school students and their parents who participated in the research and their thoughts and suggestions about EDA were tried to be determined. EDA, which was finalized after the analysis of the data, was evaluated as an effective assessment and evaluation environment both in the immediate distance education process we are in and as a support for formal education, and it was found to be usable by teachers, students and parents.