Siyasetnamelerde yönetici tasviri
The description of a manager at the book of government
- Tez No: 675695
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZEN ÖZEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Tarih, Public Administration, Political Science, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Siyasetnameler, hedeflediği amaçlarını gerçekleştirmek için insan unsurunun faaliyetlerinden yararlanan ve gerektiğinde insanları etkisi altına alabilen yöneticilerin asırlardır başucu kitabıdır. Söz konusu eserler, dönemin yöneticilerine tavsiyelerde bulunmak ve adalet esaslı yönetimin gerekliliğini ortaya koymak amacıyla yazılmışlardır. Bu özelliklerinden dolayı siyasetnameleri incelemek büyük önem arz etmektedir.“Geçmiş geleceğin aynasıdır”özdeyişinden hareketle yola çıkılmış olan bu tezde nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesine başvurularak içerik analizi uygulanmıştır. İncelenen siyasetnameler doğrultusunda tespit edilen yöneticilerin kişilik özellikleri, kişiliğin üç yönü olan“mizaç, karakter ve yetenek”olmak üzere üç kısma ayrılarak incelenmiş ve her bir eser için“kelime sıklığı analizi”yapılmıştır. Sonuçlar tablolaştırılarak tarafımızca yorumlanmıştır. Elde edilen sonuçlar çerçevesinde, yöneticilerde bulunması gereken kişilik özelliklerinin kalıtımsal yönü olan mizacın 233 kez“zeki olmak”, yaratıcı yönü olan yeteneğin 835 kez“akıllı olmak”, ahlaki yönünü yansıtan karakterin 510 kez“dindar olmak”ile birinci sırada yer aldığı belirlenmiştir. Yöneticilerin kişilik özelliklerinin yönetimdeki yansımaları ve uygulamaları sonucunda“adalet”in ise 1020 kez kelime tekrarı ile birinci sırada yer aldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
For centuries, the political books have been the bedside book of the rulers, who benefit from the activities of the human element and can influence people when necessary, to achieve their goals. The relevant works were written in order to advise the rulers of the period and to reveal the necessity of justice-based administration. It is of great importance to study on the policy books in terms of these features. In this thesis, which is based on the motto“The past is the mirror of the future”, content analysis was carried out by applying document reviews, one of the qualitative research methods. Personality traits of the administrators determined in the direction of the examined politics, were analyzed by dividing them into three parts, namely“temperament, character and talent”, which are the three aspects of personality.“ Frequency Analysis for Words”was conducted for each work. The results have been tabulated and interpreted by us. It follows obtained results from that it was determined that the temperament, which is the hereditary aspect of the personality traits that should be found in the managers, took the first place with“being intelligent”233 times, the talent with the creative aspect“being smart”835 times, and the character reflecting the moral aspect“being religious”510 times. As a result of the reflections and practices of the personality traits of the managers in the management, it was determined that“justice”took the first place with 1020 word repetitions.