Muhammed Abdulhalim Abdullah'ın romancılığı
Muhammad Abdalhalim Abdallah's novalism
  1. Tez No: 686155
  2. Yazar: ENCÜMEN BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN PİŞGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Modern romanın Mısır'da ortaya çıkması Batı eksenli hareketlerin etkisiyle olmuştur. Tarihî köklere sahip; ancak konu ve teknik olarak yeni olan bu tür, Hüseyin Heykel'in“Zey-nep”adlı eseriyle yeni bir başlangıcı müjdelemiştir. Aynı zamanda uyarlama ve eskiye dönüşlerle format kazandırılmaya çalışılan romanın orijinallik elde etmesinde, ilk iki kuşak Mısırlı yazarların etkisi çoktur. İkinci kuşak yazarları arasında değerlendirilen Muhammed Abdulhalim Abdullah son derece etkilidir. Abdullah; ait olduğu Mısır toplumunun sosyal, kültürel ve siyasal sorunlarını işleyerek romanlarında farklı portrelere sahne vermeye çalışır. Yazarlığında ailesinden edindiği İslâmî tasavvur ve yaşam tecrübeleri önemlidir. Romanlarına aldığı Mısır insanını, tabiatını ve yaşam anlayışını öze bağlı kalarak modern dünya ile kopuk olmayan bir yeni yorumla işler. Onun temalarında kimliğinin nüveleri asla terk edilmez. Abdullah'ın inancını öne çıkardığı yazarlık anlayışı dil ve üslûbunda belirleyicidir. Yazarlık mahareti, romanın temel unsurlarının sergilenmesinde güçlü bir kurgu şeklinde kendini gösterir. Tez; giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, kapsam ve yöntem gibi çalışmamızla ilgili bilgiler, çalışmamızda kullanılan temel kaynaklar, Araplarda anlatmaya dayalı türlerin gelişimi işlenmektedir. Akabinde de modern Arap romanının gelişimde etkili olan bir takım edebî akıma dair bilgiler verilmektedir. Birinci bölümde; Muhammed Abdulhalim Abdullah'ın doğumu, yetiştiği çevre ve ailesi, öğrenim hayatı, vefatı ve ödülleri işlenmektedir. Daha sonra edebî kişiliği ve edebî kişilik evreleri, yazarın Arap romanındaki yeri ve ona yöneltilen eleştiriler ve eserleri irdelenmektedir. İkinci bölümde ise yazarın romancılığı tema, kadro, anlatıcı ve bakış açısı; anlatım teknikleri, dil ve üslûp açısından değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The birth of modern novel in Egypt has been started with the influence of Western-oriented movements. This genre, which has historical genes but is new in content and subject, heralded a new beginning with Hussein Heykel's work named“Zeyneb”. At the same time, the effect of the authors of the first two generations on the originality of this genre, which is tried to be formatted by adaptation and returning to the old, is great. Mohammad Abdalhalim Abdallah, who is one of the second-generation writers, is extremely influential. Abdallah tries to stage different portraits in his novels by engraving the social, cultural and political problems of the Egyptian society, on paper with ink. By blending the Islamic vision, he gained from his family with his life experiences; he has brought a new interpretation to the people of Egypt, which is not disconnected with the traditional and modern world, depending on its nature and understanding of life. The cores of his identity in his subjects and themes are never abandoned; the understanding of authorship emphasizing his belief and identity is decisive in his language and style. Writing skill manifests itself as a powerful fiction in the display of the basic elements of the novel. The dissertation consisted of two parts. The introduction informed about scope and method of our study, the main sources used in our study, the development of narration-based genres. Then, several literary movements that were effective in the development of the mod-ern Arabic novel were identified. The first part included information about Mohammed Abdalhalim Abdullah such as his birth, family, education life, death, and awards. Finally, the focus was on his literary personality and stages of literary personality, the role of the author in the Arabic novel, and the criticisms directed to him and his works. In the second part, the au-thor's novel was evaluated in terms of theme, staff, narrator and point of view, narration tech-niques, language, and style.