Bruksizme bağlı masseter kas hipertrofisinin periodonsiyum ve dişler üzerine etkilerinin klinik araştırması
Clinical investigation of the effects of masseter muscle hypertrophy due to bruxism on periodontium and teeth
- Tez No: 675807
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT İNANÇ CENGİZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Günümüze kadar birçok araştırmaya konu olan bruksizm, tek bir etiyolojik faktöre bağlanamayacak; fizyolojik, psikolojik, biyomekanik birçok etkenle ilişkisi bulunan bir kavramdır. Ayrıca bu etkenler üzerinde olumsuz sonuçlar oluşturabilecek, kümülatif, zamanla yıkıcı etkisi artan parafonksiyonel bir alışkanlıktır. Bruksizm belirtilerinin patoloji meydana getirmeden saptanması ve erken tedavi uygulanmasının önemi büyüktür. Bruksizmin teşhisinde; anket formları, klinik bulgular ve tamamlayıcı metotlar yer almaktadır. Yaptığımız çalışmada anket formu, klinik ağız içi belirtilerden yararlanılarak hastalar bruksist olanlar ve olmayanlar olarak gruplandırılmıştır. Çalışmamızdaki amaç bruksizm yoluyla meydana gelen masseter kas hipertrofisinin, dişler ve periodonsiyum üzerinde meydana gelen yıkımdaki rolünü saptamaktır. Oluşturulan iki grupta masseter kas hacimleri ultrasonografi kullanılarak ölçülmüştür. Ölçümler istirahat ve sıkı ısırma sırasında yapılmış, beşer dakikalık bekleme sonrası tekrarlanmıştır. Hastaların diş ve periodonsiyumlarında mevcut olan harabiyet ve değişimler, oluşturulan takip çizelgelerine aktarılmıştır. Dil kenarlarındaki değişiklikler, linea alba varlığı, abfraksiyon defekti, atrizyon defekti, periodontal ligament genişlemesi, McCall Festoon veya Stillman cleft varlığı ile bruksizm arasında istatiksel olarak anlamlı ilişki gözlemlenmiştir. Verilen anket formundaki bruksizm lehine indeks artışının, bruksizm riskini 1,02 kat arttırdığı saptanmıştır. Anket verilerine göre bruksist hastaların %42,6'sının sahip oldukları parafonksiyonun farkında oldukları saptanmıştır. Yapılan ultrasonografik ölçümler sonrasında bruksizme bağlı dişler ve periodontal dokularda gözlemlenen harabiyetin kas kalınlığından ziyade dişlerin maruz kaldığı eksternal kuvvetin süresi ve sıklığıyla ilişkilendirilmiştir. Ancak çalışma sonuçlarımızı destekleyen daha fazla klinik çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Bruxism, which has been the subject of many studies until today, cannot be attributed to a single etiological factor; It is a concept that is related to many physiological, psychological and biomechanical factors. In addition, it is a parafunctional habit that can have negative consequences on these factors, progressing cumulatively and increasing its destructive effect over time. It is of great importance to detect bruxism symptoms without causing pathology and to apply before treatment. For bruxism diagnostic methods; questionnaire forms, clinical findings and complementary methods are used. In our study, the patients were grouped as those with and without bruxists, using the questionnaire form and clinical intraoral symptoms. The aim of our study is to determine the role of masseter muscle hypertrophy caused by bruxism in the destruction of this parafunction on teeth and periodontium. Masseter muscle volumes were measured using ultrasonography in both groups. Measurements were made at rest and during firm biting and repeated after five minutes of waiting. The existing damages in the teeth and periodontium of the patients were transferred to the follow-up charts. A statistically significant relationship was observed between bruxism and changes in tongue edges, presence of linea alba, abfraction defect, attrusion defect, periodontal ligament enlargement, presence of McCall Festoon or Stillman cleft. It was determined that the increase in the index in favor of bruxism in the given questionnaire increased the risk of bruxism by 1.02 times and according to the survey data, 42.6% of the bruxist patients were found to be aware of their parafunction. After ultrasonographic measurements, the damage observed in teeth and periodontal tissues due to bruxism was associated with the duration and frequency of the external force that the teeth were exposed to rather than muscle thickness. However, more clinical studies are needed to support our study results.