Bazı tatlı rezene (Foeniculum vulgare mill. var. dulce) popülasyonlarının verim ve verim unsurlarının belirlenmesi
Determination of yield and yield characteristics of some sweet fennel (Foeniculum vulgare mill.var.dulce) populations
  1. Tez No: 675808
  2. Yazar: SEYHAN GÜNDOGMUŞ ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırma farklı illerden temin edilen bazı tatlı rezene (Foeniculum vulgare Mill.var. dulce) popülasyonlarının Yozgat ekolojik koşullarında verim ve verim unsurlarının belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Deneme, Yozgat Bozok Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Topçu Araştırma ve Uygulama Alanında 2019 yılı vejetasyon döneminde, tesadüf bloklar deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Çalışmada dört farklı tatlı rezene popülasyonuna ait çıkış, dallanma, çiçeklenme, meyve bağlama ve olgunlaşma süresi, bitki boyu, bitki başına dal sayısı, bitki başına şemsiye sayısı, bitki başına şemsiyecik sayısı, bitki başına meyve sayısı, bitki başına meyve verimi, bin meyve ağırlığı, biyolojik verim, meyve verimi uçucu yağ oranı, uçucu yağ verimi incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre rezenenin bitki boyu 48.33-59.56 cm, bitkide dal sayısı 5.00-5.96 adet, bitki başına şemsiye sayısı 8.96-14.00 adet bitki başına şemsiyecik sayısı 81.33-163.83 adet, bitki başına meyve sayısı 741.07-967.37 adet; bitki başına meyve verimi 8.52-13.60 g; bin meyve ağırlığı 3.82-7.34 g biyolojik verim 708.70-1972.00 kg/da meyve verimi,67.96-198.43 kg/da uçucu yağ oranı %3.64-4.14 arasında uçucu yağ verimi 5.35-15.06 L/da arasında olduğu gözlemlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre meyve verimi ve uçucu yağ verimi göz önüne alındığında Tokat popülasyonunun diğer popülasyonlardan daha üstün olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the yield and yield characteristics of some sweet fennel (Foeniculum vulgare Mill. var. dulce) populations obtained from different regions in Yozgat ecological conditions. The experiment was established in Yozgat Bozok University, Faculty of Agriculture, Research and Application Area in the vegetation period of 2019, according to the random blocks trial pattern with 3 replications. In the study, emergence of four different sweet fennel populations, branching, flowering, fruit-linking and ripening period, plant height, number of branches per plant, number of umbels per plant, number of umbellet per plant, number of seeds per plant, seed yield per plant, thousand seed weight, biological yield, seed yield, essential oil ratio, essential oil yield were investigated. According to the results of the research, the plant height of fennel is 48.33-59.56 cm, the number of branches in the plant is 5.00-5.96, the number of umbels per plant is 8.96-14.00, the number of umbellet per plant is 81.33-163.83, the number of seeds per plant is 741.07-967.33; seed yield 8.52-13.60 g per plant; one thousand seed weight 3.82-7.435 g biological yield 708.70-1972.00 kg/da seed yield, 67.96-198.43 kg/da essential oil ratio 3- 4.20% essential oil yield 5.35-15.06 L/da was observed. According to the results of the research, it has been concluded that the population of Tokat was found to have outstanding characteristics in terms of seed yield and essential oil yield.