Yozgat Bozok Üniversitesi Erdoğan Akdağ Kampüsündeki fakültelerde lavabo, musluk başları ve tuvalet kapı kollarının mikrobiyolojik yönden incelenmesi
Microbiological examination of washbasin faucet heads and toilet door handles in faculties at Erdoğan Akdağ Campus in Yozgat Bozok University
  1. Tez No: 675825
  2. Yazar: YASEMİN KELEŞ DİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT PER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Hijyen,sağlık halinin devamını sağlayan, hastalıkları engelleyen şartları ve koşulları tanımlar . Öğrencilerin günün büyük bölümünü okulda geçirdikleri düşünüldüğünde ortak kullanılan tuvaletlerden bulaşabilecek enfeksiyonların önlenmesi, sağlığın korunması için hijyen kurallarına uymaları oldukça önemlidir. Bu çalışmada, Yozgat Bozok Üniversitesi Erdoğan Akdağ kampüsünde yer alan dokuz fakültede, kız ve erkek öğrencilerin aktif olarak kullandıkları tuvaletlerin lavabo, musluk başları ve kapı kollarındaki patojen bakterilerin varlığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bakteri bulaşının ana kaynaklarından en büyük paya sahip tuvaletlerin lavabo, musluk başları ve kapı kollarından 2019 yılı Nisan-Haziran ayları arasında 54 sürüntü örneği alınmıştır. Alınan sürüntü örnekleri soğuk zincir kurallarına uyarak laboratuvara götürülerek patojen bakteri araştırmaları yapılmıştır. Alınan sürüntü örneklerinden 34'ünde (% 62.96) tekli veya çoklu olarak üreyen toplam 49 patojen bakteri tespit edilmiştir. Tespit edilen 49 bakterinin 15'i (%30.6) Escherichia coli, 12'si (% 24.5) Staphylococcus aureus, 9'u(% 18.3) Klebsiella spp., 6'sı (% 12.3) Pseudomanas spp., 5'i (% 10.2) Proteus spp. ve 2'si (% 4.1) Enterecoccus spp.'dir. Bakteri bulaşının ana kaynağının insan ve insan atığı olduğu düşünüldüğünde tuvaletlerde yaptığımız çalışmalarda bakteriyel kontaminasyonun varlığı, ortak kullanılan tuvaletlerin temiz kullanılması, temizliğin korunması, etkili temizliğin yapılması ve hijyen kurallarına uyulmasının bakteri enfeksiyonlarının ortaya çıkması ve yayılmasında son derece önemli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Hygiene refers to conditions and practices that help to maintain , health and prevent the spread of diseases . Considering that students spend most of the day at school, it is very important to comply with hygiene rules in order to prevent infections that can be transmitted from shared toilets and to protect their health. In this study, it was aimed to determine the presence of pathogenic bacteria in the sinks, faucets and door handles of the toilets actively used by boys and girls in nine faculties located in Yozgat Bozok University Erdoğan Akdağ campus. 54 swab samples were taken from the sinks, faucets and door handles of toilets, which have the largest share of the main sources of bacteria transmission, between April and June 2019. The swab samples taken were taken to the laboratory in accordance with the cold chain rules and pathogenic bacteria studies were carried out. In 34 (62.96%) of the swab samples taken, a total of 49 pathogenic bacteria were detected, growing singly or in multiples. Of the 49 bacteria detected, 15 (30.6%) Escherichia coli, 12 (24.5%) Staphylococcus aureus, nine (18.3%) Klebsiella spp., six (12.3%) Pseudomanas spp., five (10.2%) Proteus spp. and two (4.1%) Enterecoccus spp. are. Considering that the main source of bacterial contamination is human and human waste, the presence of bacterial contamination in toilets, clean use of common toilets, maintaining cleanliness, effective cleaning, and compliance with hygiene rules are extremely important in the emergence and spread of bacterial infections.