Vardenafil hidroklorid'in kan doku üzerinde in vitrotoksik etkilerinin belirlenmesi
Determination of in vitro toxic effects of vardenafil hydrochlorid on blood tissue
- Tez No: 675828
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK PANDIR, DOÇ. DR. AYŞE ASLANTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Vardenafil hidroklorid oldukça seçici ve güçlü fosfodiesteraz-5 inhibitörü olup sağlık alanında tedavi amaçlı kullanılan bir etken maddedir. Bu çalışmada, insan kan hücrele-rine Vardenafil hidroklorid'in artan dozlarının toksik etkileri in vitro koşullarda floresan mikroskobu ile komet testi ve spektrofototmetre ile antioksidan enzim aktiviteleri belirlenmiştir. Deneysel grupları, kontrol ve uygulama grubu olarak 2'ye ayrıldı. Kontrol grubuna herhangi bir kimyasal verilmezken, uygulama gruplarına Vardenafil hidroklorid'in artan dozları 1, 10, 100 ve 250 µM olarak uygulandı. Elde edilen sonuçlara göre Vardenafil hidroklorid'in artan konsantrasyonları insan eritrositlerinin; CAT, SOD ve GPx enzimlerinin aktivitelerinde istatistiksel olarak anlamlı azalmaya, MDA seviyesinin ise artmasına sebep olmuştur. Komet testi uygulanan lökositlerde, kontrol grubu ve uygulama gruplarındaki kuyruk %DNA'sı, kuyruk uzunluğu ve kuyruk momenti ölçümleri karşılaştırıldığında istatiksel olarak anlamlı bir artış olduğu belirlenmiştir. Bu artış düşük dozlarda görülmezken, yüksek dozlarda istatistiksel olarak anlamlı olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmayla in vitro koşullarda insan eritrositlerinde ve lökositlerinde Vardenafil hidroklorid'in neden olduğu sitotoksik etki ortaya konulmuştur ve daha ileri sitotoksik değerlendirmeler için alt yapı oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Vardenafil hydrocloride is a highly selective and potent phosphodiesterase-5 inhibitor and an active ingredient used fora therapeutic purposes in the health field. In this study, the toxic effects of increasing döşese of Vardenafil hydrocloride on humman blok celse webe defterinde in vitro İth. fluorescence microscopy, comet test and spectrophototmeter, and antioxidant enzyme activities. Experimentalgroups webe divided into 2 as control and application groups. While no chemicals webe given to the control group, increasing döşese of Vardenafil hydrocloride webe applied to the administration groups as 1, 10, 100 and 250 µM. According to the results obtained, increasing concentrations of Vardenafil hydrocloride in humman erythrocytes; It caused a statistically significant decrease in the activities of CAT, SOD and GPx enzymes and an increase in MDA level. When the tail % DNA, tail length and tail moment measurements in the control group and treatment groups webe compared, it was defterinde that there was a statistically significant increase in the leukocytes applied İth. the comet test. While this increase was not seen at low döşese, it was found to be statistically significant at high döşese. With this study, the cytotoxic effect caused by Vardenafil hydrochloride on humman erythrocytes and leukocytes was demonstrated in vitro and an infrastructure was tried to be established fora further cytotoxic evaluations.