Emzirme adaptasyon ölçeği Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması
Turkish validity and reliability study of breastfeeding adaptation scale
  1. Tez No: 675831
  2. Yazar: YASEMİN DİNÇEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RESMİYE ÖZDİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Amaç: Bu çalışma, Emzirme Adaptasyon Ölçeğini (Breast Feeding Adaptation Scale -BFAS) Türkçe'ye uyarlayarak geçerlilik ve güvenilirliğini test etmek amacıyla gerçekleştirildi. Yöntem: Metodolojik tipteki çalışma Eylül 2020- Aralık 2020 tarihleri arasında Kocaeli Darıca Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yürütüldü. Araştırmanın evrenini çocuk polikliniği birimine kalça USG taraması için başvuran anneler oluşturdu. Araştırmanın örneklemini, araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 286 anne oluşturdu. Verilerin toplanmasında“Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Emzirme Adaptasyon Ölçeği”kullanılarak veriler anneler ile yüz yüze görüşme yapılarak toplandı. Verilerin analizinde IBM SPSS 20.0 paket programı kullanıldı. Ölçeğin geçerlilik ve güvenilirlik analizlerinde dil, içerik/kapsam ve yapı geçerliliği, açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi, iç tutarlılık düzeyi, madde toplam puan korelasyonu ve test-tekrartest analizleri kullanıldı. Bulgular: Emzirme Adaptasyon Ölçeği'nin Kapsam Geçerlik İndeksi (KGİ) puanları hesaplandı ve uzman görüşleri arasında anlamlı fark olmadığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was carried out to test the validity and reliability of the Breast Feeding Adaptation Scale (BFAS) by adapting it into Turkish. Method: The methodological study was conducted between September 2020 and December 2020 in Kocaeli Darıca Farabi Training and Research Hospital. The universe of the study consisted of mothers who applied to the pediatric outpatient clinic for hip USG screening. The sample of the study consisted of 286 mothers who met the inclusion criteria and agreed to participate in the study. The data were collected through face-to-face interviews with the mothers using the“Introductory Information Form”and“Breastfeeding Adaptation Scale”. IBM SPSS 20.0 package program was used in the analysis of the data. Language, content /scope and construct validity, explanatory and confirmatory factor analysis, internal consistency level, item total score correlation and test-retest analyzes were used in the validity and reliability analyzes of the scale. Results: The Content Validity Index (CGI) scores of the Breastfeeding Adaptation Scale were calculated and it was determined that there was no significant difference between expert opinions.