Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde A2 seviyesi konuşma etkinliklerinin görev odaklı yaklaşıma göre incelenmesi
Analyse of A2 level speaking activities in teaching Turkish as a foreign language according to task based approach
- Tez No: 675834
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FUAT ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde konuşma becerisi, iletişimi sağlaması sebebiyle öğretimine önem verilen bir beceri olmuştur. Konuşmanın öğretilmesi için çeşitli yaklaşımlar, yöntemler kullanılmaktadır. Bu yaklaşımlardan biri de görev odaklı yaklaşımdır. Görev odaklı yaklaşım, dili gerçek yaşamdaki gibi doğal ve anlamlı olarak öğretmeyi amaçlar. Bu özelliğiyle konuşma becerisinin öğretiminde kullanılabilecek bir yaklaşımdır. Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde konuşma becerisinin öğretimi için kullanılan en önemli materyaller özel hazırlanmış konuşma etkinlikleri ve ders kitaplarıdır. Ders kitaplarının hangi yaklaşıma veya hangi yönteme uygun olarak hazırlandığı önemlidir. Bu çalışmada, 2020 yılında hazırlanmış olan Yeni İstanbul Uluslararası Öğrenciler İçin Ders Kitabı A2 konuşma etkinlikleri görev odaklı yaklaşıma göre incelenmiştir. Çalışmada on sekiz konuşma etkinliği diğer etkinliklerden ayrılmıştır ve incelenip yorumlanmıştır. Görev odaklı yaklaşımın konularını gerçek yaşamdan alması sebebiyle konuşma etkinlikleri, ilk olarak konularına göre incelenmiştir. Konuşma etkinlikleri daha sonra, Willis'in görev çerçevesine ve görev türlerine göre incelenip yorumlanmıştır. Bu yorumlar tablo hâlinde sunulmuştur. Araştırmada Yeni İstanbul Uluslararası Öğrenciler İçin Ders Kitabı A2'de bulunan konuşma etkinliklerinin konularını gerçek yaşamdan aldığı sonucuna ulaşılmıştır. Konuşma etkinliklerinde görev öncesi aşaması bulunmaktadır. Görev döngüsü aşamasının sadece görev bölümü konuşma etkinliklerinde yer almaktadır. Görev döngüsü aşamasının planlama, raporlama bölümleri ve dile odaklanma aşaması hiçbir etkinlikte yer almamaktadır. Konuşma etkinlikleri görev türlerinden en az birine uymaktadır.
Özet (Çeviri)
Speaking skill in teaching Turkish as a foreign language has become a skill that has given importance to its teaching due to its communication. Various approaches and methods are used to teach speaking. One of these approaches is task-based approach. The task-based approach aims to teach the language as natural and meaningful as in real life. With this feature, it is an approach that can be used in teaching speaking skills. The most important materials used for teaching speaking skills in teaching Turkish as a foreign language a specially prepared speaking activities and textbooks. It is important to which approach or method the textbooks are prepared. In this study, the speech activities of New Istanbul Textbook A2 for International Students, prepared in 2020, were analyzed according to a task-based approach. Eighteen speaking activities were separated from other activities in the study and were analyzed and interpreted. Since the task-based approach takes its subjects from real life, speaking activities were first examined according to their topics. Speaking activities were then examined and interpreted according to Willis task frame and task types. These comments are then presented in a tabular form. In the research, it was concluded that the subjects of the speaking activities in the Textbook A2 for New Istanbul International Students were taken from real life. There is a pre-task phase in speaking activities. Only the task-cycle phase is included in the speech activities. The planning, reporting parts and the language-focus phase of the task-cycle phase are not included in any activity. Speaking activities fit at least one of the task types.