Dönüt verme çalışmalarının yabancı dil olarak Türkçe öğrenen öğrencilerin yazılı anlatımlarına etkisi
The effect of feedback studies on written expressions of students learning Turkish as a foreign language
  1. Tez No: 881454
  2. Yazar: MÜNEVVER NURİYE SERPEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİYE USLU ÜSTTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Dil öğretimi dinleme, konuşma, okuma ve yazma olmak üzere dört temel beceri üzerine kuruludur. Bu beceriler arasında ise işlevsel ve yapısal yönleri bulunan yazma becerisi, kapsamlı bir eğitim öğretim sürecini içermektedir. Yazma öğretimi, alfabe öğretiminden başlayarak kelime, cümle, paragraf ve metin öğretimine kadar ilerleyen aşamalı ve basamaklı bir yapıdan oluşmaktadır. Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde yazma süreci de kendi içerisinde motivasyon ve ön bilgilendirme, örnek metin inceleme, hazırlık, taslak oluşturma, düzenleyerek yazma, düzeltme ve yayımlama gibi çeşitli basamaklardan oluşmaktadır. Öğrencilerin yazma becerisinin gelişebilmesi için yazma çalışmalarına dönüt vermek çok önemlidir. Öğrenciler, verilen bu dönütler aracılığıyla eksikliklerini fark etme ya da yanlışlarını düzeltme imkânı elde eder. Dolayısıyla öğrenme sürecinde öğrencilere dönüt vermek, onların yazma becerileri üzerinde son derece hayati bir role sahiptir. Bu sebepler doğrultusunda da bu araştırmanın temel amacı, dönüt verme çalışmalarının yabancı dil olarak Türkçe öğrenen öğrencilerin yazılı anlatımlarına etkisini belirlemektir. Bu çalışmada da dönüt verme uygulamalarının yabancı dil olarak Türkçe öğrenen öğrencilerin yazılı anlatımları üzerindeki etkilerini değerlendirmek amaçlanmıştır. Çalışmanın amacı doğrultusunda ön test ve son test uygulanan deney ve kontrol gruplarını içeren deneysel bir model tercih edilmiştir. Bu araştırmanın çalışma grubunu Isparta ili, Süleyman Demirel Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Dil Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde (SDÜTÖMER) 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen A2 seviyesi öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma 15 deney ve 15 kontrol grubu olmak üzere toplamda 30 yabancı uyruklu öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırmada, deney ve kontrol gruplarına bir ön test uygulanmış ve ardından her iki gruba da yazılı anlatım çalışmaları yapılmıştır. Deney grubundaki öğrencilerin yazılı anlatım çalışmalarına dönüt verilmiş ancak kontrol grubunda yer alan öğrencilerin yazılı anlatım çalışmalarına dönüt verilmemiştir. Çalışma kapsamında üretilen yazılı üretimler sekiz haftaya yayılarak kademeli bir şekilde toplanmıştır. Çalışmanın son basamağı olarak öğrencilere son test uygulanmıştır. Araştırmada ölçme aracı olarak“Yabancılara Türkçe Öğretiminde Yazma Gelişim Dosyası”başlıklı doktora tezinde Mehmet Yıldırım tarafından geliştirilen“Yazma Değerlendirme Ölçeği”ne göre değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucunda elde edilmiş olan toplam puanlar SPSS (Statistical Package for Social Sciences) Windows 22.0 programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda iki grup arasında deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı farklar ortaya çıkmıştır. Bu çalışma ile dönüt verme çalışmalarının yabancı dil olarak Türkçe öğrenen öğrencilerin yazılı anlatımları üzerinde olumlu ve anlamlı etkilerinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca araştırmanın seyrinin somut olarak görülebilmesi amacıyla A2 düzeyi öğrencilerin söz varlığına ve ön test – son testte belirlenen hatalarına dayalı bulgulara da yer verilmiştir. Çalışmada yer verilen bu hatalar ile öğrencilerin Türkçe söz varlığı ve yazım kuralları ile ilgili kelime bilgisine ışık tutulmuş ve bu konuda yaşadıkları zorluklara da dikkat çekilmiştir. Aynı zamanda öğrencilerin bazı kelimelerin Türkçedeki karşılıklarını yanlış kullanmaları ya da bu kelimelerin kavramsal karşılıklarını bilmemeleri söz varlığının gelişiminin ve doğru kullanımının dil öğreniminde önemli ve geliştirilmesi gereken bir alan olduğu konusu üzerinde dikkatlerin yoğunlaştırılması gerektiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Language teaching is based on four basic skills: listening, speaking, reading and writing. Among these skills, writing skill, which has functional and structural aspects, includes a comprehensive education and training process. Writing teaching consists of a gradual and stepwise structure starting from alphabet teaching and progressing to word, sentence, paragraph and text teaching. The writing process in teaching Turkish as a foreign language also consists of various steps such as motivation and preliminary information, sample text review, preparation, drafting, editing, editing and publishing. Providing feedback to writing studies is very important for the development of students' writing skills. Students have the opportunity to realize their deficiencies or correct their mistakes through this feedback. Therefore, providing feedback to students in the learning process has an extremely vital role on their writing skills. In line with these reasons, the main purpose of this research is to determine the effect of feedback practices on the writing skills of students learning Turkish as a Foreign Language. In this study, it is aimed to evaluate the effects of feedback practices on the writing skills of students learning Turkish as a Foreign Language. In line with the purpose of the study, an experimental model was preferred, which included experimental and control groups where pre-test and post-test were applied. The study group of this research consists of A2 level students who are learning Turkish as a foreign language in the 2022-2023 academic year at Süleyman Demirel University Turkish and Foreign Language Teaching Application and Research Center (SDÜTÖMER) in Isparta province. The research was conducted with a total of 30 foreign students, 15 in the experimental and 15 in the control groups. In the research, a pre-test was applied to the experimental and control groups, and then written expression studies were conducted in both groups. Feedback was given to the written expression studies of the students in the experimental group, but no feedback was given to the written expression studies of the students in the control group. The written productions produced within the scope of the study were collected gradually over eight weeks. A post-test was applied to the students as the last step of the study. In the research, the evaluation was made according to the“Writing Evaluation Scale”developed by Mehmet Yıldırım in his doctoral thesis titled“Writing Development File in Teaching Turkish to Foreigners”as the measurement tool. The total scores obtained as a result of the evaluation were analyzed through the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) Windows 22.0 program. As a result of the analyses, statistically significant differences emerged between the two groups in favor of the experimental group. This study concluded that feedback studies have positive and significant effects on the writing skills of students learning Turkish as a foreign language. In addition, in order to see the course of the study concretely, findings based on the vocabulary of A2 level students and the errors determined in the pre-test and post-test were also included. With these errors included in the study, students' vocabulary knowledge regarding Turkish vocabulary and spelling rules was shed light on and the difficulties they experienced in this regard were also highlighted. At the same time, the fact that students used the Turkish equivalents of some words incorrectly or did not know the conceptual equivalents of these words showed that attention should be focused on the development and correct use of vocabulary as an important and developing area in language learning.