Erken cumhuriyet döneminde önce kadın ressamların Türk Resim Sanatına katkısı
Contribution of female painters to Turkish Painting Art in the early republic period
- Tez No: 675854
- Danışmanlar: PROF. DR. TEYMUR RZAYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar ve Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 371
Özet
Bu çalışmada Erken Cumhuriyet Dönemimde Kadın ressamların Türk Resim Sanatına katkısı anlatılırken, toplumun çağdaş düzene ayak uydurma çabalarında, Türk kadınının bir sanatçı olarak toplumdaki rolüne ışık tutulmuştur. Osmanlı'dan Cumhuriyete yaşanan modernleşme sürecinde sanatın gelişimi ve bu süreçte kadının yeri ve önemi araştırılmıştır. Cumhuriyet'in ilanından sonra yaşanan dönüşüm sürecinde; Atatürk ve kurmaylarının kadın-erkek eşitliğine verdikleri önemle gerçekleştirdikleri devrimler sonucunda Türk kadınının çağdaşı olan pek çok ülke kadınından daha önce kazandıkları siyasi haklar ve edinimlere yer verilmiştir. Bu süreçte Kadınlar açısından yaşanan olumlu gelişmeler anlatılırken, cinsiyetçi yaklaşımlar ve erkek egemen ideolojilerle kadını kendi çizdikleri sınırlar içinde kalmaya zorlayan düşünceye karşı verilen mücadele de anlatılmıştır. Ayrıca gelenekselden moderne evrilen zaman diliminde kadın ressamların çabaları, yeri ve özgünlüğü, günümüz Türk resim sanatına etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu araştırmada yöntem olarak litaratür taraması esas alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, while explaining the contribution of women painters to Turkish Painting Art in the Early Republican Period and the efforts of the society to adapt to the contemporary order, the role of Turkish women as an artist in the society is shed light on. The development of art in the modernization process from the Ottoman Empire to the Republic of Turkey and the place and importance of women in this process have been investigated. In the transformation process after the declaration of the Republic; thanks to the revolutions carried out by Atatürk and his staff that aim to ensure the gender equality, the thesis focuses on these political rights of Turkish women who gained them earlier than other women in developed world. While explaining affirmative developments in favor of women in this process, the struggle against sexist approaches and male-dominated ideologies that force women to stay within their own borders is also explicated. In addition, it was aimed to investigate the efforts, place and originality of women painters in the period that evolved from traditional to modern, and their effects on contemporary Turkish painting. Literature review was used as the method of this study.