Öğretmenlerde tükenmişlik düzeyi ile iş yeri arkadaşlığı ilişkisi
Relationship between burnout level and workplace friendship in teachers
- Tez No: 675864
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE NECLA KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın amacı; öğretmenlerinin iş yeri arkadaşlık algı düzeyi ile tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırma 24/01/2021-07/02/2021 tarihleri arasında pandemi koşulları nedeniyle internet üzerinden gerçekleştirilmiştir. İlişkisel tarama modeli kullanılan araştırmanın örneklemini, evrenden kolay ulaşılabilir örneklem yolu ile 188 lise öğretmeni (145 kadın, 43 erkek) oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak Demografik Bilgi Formu, Tükenmişlik Ölçeği Kısa Versiyonu ve İş Yeri Arkadaşlığı Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde frekans, yüzde, ortalama, parametrik ve parametrik olmayan fark testleri, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon testi ve Regresyon Analizi kullanılmıştır. Katılımcıların yüzde 77,1'i kadın, yüzde 42'si 31-40 yaşlarında, yüzde 67,6'sı evli, yüzde 72,3'ü lisans mezunudur. Öğretmenlerin tükenmişlikleri düşük (2,55±0,80), iş yeri arkadaşlığı algıları ise yüksek (3,49±0,83) düzeyde bulunmuştur. Kadın öğretmenler erkek öğretmenlere kıyasla daha fazla tükenmişlik yaşamaktadırlar. Öğretmenlerin tükenmişlik düzeyleri yaşlarına, medeni durumlarına ve eğitim durumlarına göre farklılaşmamaktadır. Öğretmenlerin iş yeri arkadaşlık algısı düzeyleri cinsiyetlerine, yaşlarına, medeni durumlarına ve eğitim durumlarına göre farklılaşmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the relationship between teachers' workplace friendship perception and their burnout levels. The research was conducted on the internet between 24/01/2021-07/02/2021 due to pandemic conditions. The sample of the study, in which the relational screening model was used, consisted of 188 high school teachers (145 females, 43 males) reached by the way of an easily accessible sample from the universe. Demographic Information Form, The Burnout Measure Short Version, and Workplace Friendship Scale were used as data collection tools. Frequency, percentage, mean, parametric and nonparametric difference tests, Pearson Product Moment Correlation Test and Regression Analysis were used to analyze the data. 77.1 percent of the participants are women, 42 percent are 31-40 years old, 67.6 percent are married and 72.3 percent have undergraduate education. Teachers' burnout was found to be low (2.55±0.80), and their workplace friendship perception was found to be high (3.49±0.83). Female teachers experience more burnout than male teachers. Teachers' burnout levels do not differ according to their age, marital status and educational status. Teachers' workplace friendship perception levels do not differ according to their gender, age, marital status and educational status.