Thirlwall's balance of payments constrained growth (BPCG) model with capital flows and disaggregated imports sectors for the Turkish economy for 1998-2019 period
1998-2019 dönemi Türkiye ekonomisinde, Thirlwall'ın ödemeler dengesi kısıtı altında büyüme modeli, sermaye akımları ve ayrıştırılmış ithalat sektörleri ile birlikte
- Tez No: 675885
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tezde BPCG modelinin sermaye girişlerini, ayrıştırılmış ithalatı içeren ve olası yapısal değişikliklere izin veren genişletilmiş bir versiyonunu ele aldık. Türkiye'nin 1998-2019 dönemi ithalat talebini ara malı, tüketim ve sermaye malları şeklinde ayrıştırılmış bir seviyede tek tek tahmin ettik. 1998-2019 dönemi için Türkiye'nin reel GSYH'sinin ortalama büyüme oranı olan %4.37 ile kıyaslandığında hem genişletilmiş BPCG modeli hem de temel Thirlwall kanunu, %4.33 ve %4.29 (sınır testi ve ilk farklar yöntemini kullanarak) ve %6.04 ve %5.57 (Johansen eş bütünleşme testi kullanarak) olmak üzere birbirine daha yakın tahminler sağlamıştır. Bununla birlikte kısa vadeli değişikliklerin politika açısından daha önemli olabileceğine dikkat çektik. Reel ihracat ortalamada %6.01 artmış olsa bile gelir artış hızına görece küçük katkısının sebebi imalat sanayi ihracatına bağlı olarak ara malı ithalatındaki artışı dikkate almamızdan kaynaklandığını düşünüyoruz. Göreli fiyat değişikliklerinin uzun vadede gelirin büyüme oranı için önemli olmadığına dair bulgumuz da temel Thirlwall hipotezi ile tutarlıdır. Görünüşe göre, şekillenen iki gerçek var. Birincisi, Türkiye ekonomisinde durgunluk öncesinde veya durgunluk sırasında sermaye akımlarında ani düşüşler görülmektedir. Şekillenen ikinci gerçek ise, GSYH'nin hızlı büyüdüğü dönemlerin genellikle durgunluklardan sonra gerçekleşen sermaye girişlerindeki yoğun artışlarla ilişkili olduğu görülmektedir. Son olarak, bizim çalışmamızdan elde ettiğimiz ithalat talebinin gelir esnekliği ile Türkiye için yapılan çalışmalardan elde edilenleri karşılaştırdık. Diğer çalışmalardan elde edilen esneklikler 1.82 ile 2.60 aralığında iken biz 1.40 ve 1.08 esnekliklerini bulduk.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we considered an extended version of the BPCG model incorporating the capital inflows, the disaggregated imports and allowing also for some possible structural changes. We estimated the demand for imports separately at a disaggregated level: intermediate, consumption and capital goods for the 1998-2019 period for Turkey. Both the extended BPCG model and the basic Thirlwall Law provided quite close yearly average predictions, 4.33% and 4.29% (using the bounds testing and the first differences methods), and 6.04% and 5.57% (using Johansen cointegration test), respectively, compared to the actual average growth rate of income of Turkey, 4.37% for the 1998-2019 period. However, we pointed out that the short-run variations may be more important from a policy perspective. Even though the real exports increased by an average of 6.01%, its relatively small contribution to the rate of growth of income may have been due to the fact that we took into account the rise in intermediate imports due to an increase in manufactured exports. Our finding that the relative price changes are not important for the growth rate of income in the long run was also consistent with the basic Thirlwall hypothesis. There seems to be two stylized facts. The first one is that in the Turkish economy there seems to be abrupt decreases in capital flows before/during the recessions. The second stylized fact seems to be that the periods when the GDP grew rapidly have been associated with heavy increases in capital inflows, generally after the recessions. Finally, we compared the income elasticity for imports from our study and those found in the literature for Turkey. We found this elasticity to be 1.40 and 1.08 whereas those from the other works were in the range of 1.82-2.60.