Yatırım teşviklerinin TMS 12 ve 20'ye göre muhasebeleştirilmesi ve bir işletme örneği
  1. Tez No: 675912
  2. Yazar: LÜTFÜ CİHAN GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜMEYRA ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, teşvik kavramının ve yatırım teşvik çeşitlerinin ne olduğu, yatırım teşviklerinin destek unsurları, Türkiye'deki uygulama alanı ile örnek bir işletme uygulamasına değinilmiştir. Bununla birlikte yatırım teşvik türleri ve destek unsurları detaylı bir şekilde irdelenmiş ve hangi sınıflandırma adı altında sağlanmış olduğu hususunda gerekli açıklamalar yapılmıştır. Birinci bölümde, yatırım teşviklerinin kavramsal çerçevesi, teşvik kavramları, yatırım teşviklerinin amaçları ve destek unsurlarına istinaden yapılan bu açıklamaların ardından ülkemizde sağlanmış olan teşviklerin özellikleri ile yatırım teşviklerinin veriliş nedenleri hususu açıklığa kavuşturulmuştur. İkinci bölümde, TMS 12 Gelir Vergisi Standardı ve TMS 20 Devlet Teşviklerinin Muhasebeleştirilmesi ve Devlet Yardımlarının Açıklanması Standardı kavramlarının kapsamı, temel kavramları, amacı ve muhasebeleştirme esasları açıklanmıştır. Üçüncü Bölümde, Devlet teşviklerinin TMS 12 ve 20'ye göre muhasebeleştirilmesi belirtilmiş olup gelir ve sermaye yaklaşımına ilişkin açıklamalar yapılmıştır. Dördüncü ve son bölümde, örnek bir işletme hakkında bilgi verildikten sonra sahip olduğu yatırım teşvik belgesindeki destek unsurlarına göre muhasebe kayıtlarının nasıl yapıldığı incelenmiş ve sonuç olarak TMS 12 ve 20 standardına göre kayıt yapılmasına ilişkin değerlendirme ile çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; incentive concept, investment incentives, support elements of investment incentives, examples of application areas in Turkey and is given to a business application. In addition, types of investment incentives and support elements were examined in detail. Necessary explanations have been made regarding these concepts. In the first part, the conceptual framework of investment incentives, incentive concepts, purposes and support elements of investment incentives are explained. The characteristics of incentives and the reasons for granting investment incentives have been clarified. In the second part, the scope, basic concepts, purpose and accounting principles of the concepts of TMS 12 Income Tax Standard and TMS 20 Accounting for Government Incentives and Disclosure of State Aids are explained. In the third chapter, the accounting of government incentives according to TMS 12 and 20 is explained. Accounting records are disclosed according to the income and capital approach. In the fourth and last chapter, information is given about a sample business. Then, how the accounting records are made according to the support elements in the investment incentive certificate of the enterprise was examined. As a result, the study was terminated with the evaluation of registration in accordance with TMS 12 and 20 standards.