Bankacılıkta Basel kriterlerine göre riskin ölçümü ve muhasebeleştirilmesi
Risk measurement and accounting according to Basel criteria in banking
  1. Tez No: 675950
  2. Yazar: CİHAN DOĞUKAN SEZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONAT BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Basel II kriterleri çerçevesinde bankaların kredi risklerini ölçmede kullanmaları için iki temel yaklaşım önerilmiştir. Bu yöntemler kolay ve risk duyarlılığı az olandan, uygulaması zor fakat duyarlılığı yüksek olana doğrudur. Bu yaklaşımlardan ilki, standart yaklaşım diğeri ise içsel derecelendirmeye dayalı yaklaşımlardır. İçsel derecelendirme yaklaşımları da; Temel ve İleri içsel derecelendirme yaklaşımları olarak ikiye ayrılmaktadır. Basel II'deki standart yaklaşımın Basel I'e göre getirdiği en önemli yenilik, ilgili risk ağırlıklarının belirlenmesinde derecelendirme kuruluşları (External Credit İnstitutions ECAI Moody's, Standart &Poors ve Fitch gibi) tarafından ülke, bankalar ve şirketlere verilen derecelendirme notlarının kullanılmasıdır. Standart yaklaşımdan daha basit derecede olan basitleştirilmiş standart yaklaşımdaki tek fark ise; risk ağırlıklarının belirlenmesinde ihracat kredi kuruluşları (ExportCredit Agencies) ECA tarafından verilen notlar kullanılmaktadır. Basel II'de kredi riskinin hesaplanmasında OECD 'klüp kuralı' geçerliliğini yitirmektedir. Bu çerçevede standart yaklaşımla kredi riskinin hesaplanmasında alacakların tabi olacağı borçlunun ECAI bağımsız derecelendirme kuruluşu tarafından almış olduğu derecelendirme notuna göre hesaplanmaktadır. Bu kapsamda Basel risklerinin hesaplanması ve konsolide finansal mali tablolarda gösterimine ilişkin muhasebeleştirme prensiplerinin incelenmesi ve elde edilecek bulgular ile kantitatif analiz yöntemleri geliştirilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Within the framework of Basel II criteria, two basic approaches have been proposed for banks to use in measuring their credit risks. These methods range from easy and low risk sensitivity to those which are difficult to apply but have high sensitivity. The first of these approaches is the standard approach and the other is based on internal rating. Internal rating approaches also; It is divided into two as basic and advanced internal rating approaches. The most important innovation brought by the standard approach in Basel II compared to Basel I is the use of ratings given to countries, banks and companies by rating institutions (such as External Credit Institutions ECAI Moody's, Standard & amp; Poors and Fitch) in determining the relevant risk weights. The only difference in the simplified standard approach, which is simpler than the standard approach; The notes given by the export credit agencies (ExportCredit Agencies) ECA are used in determining the risk weights. In the calculation of credit risk in Basel II, the OECD 'club rule' loses its validity. In this framework, with a standard approach, the receivables to be subject to in the calculation of the credit risk are calculated according to the rating grade obtained by the ECAI independent rating agency. In this context, it is aimed to examine the accounting principles regarding the calculation of Basel risks and their presentation in consolidated financial accounts and to develop quantitative analysis methods with the findings to be obtained.