Değişim yönetimi uygulamalarının örgütsel performansa etkisi: Rekabet stratejilerinin aracılık rolü, Mersin ili lojistik sektöründe bir araştırma
The effect of change management practices on organizational performance: The mediating role of competition strategies, a research in the logistics sector of Mersin province
  1. Tez No: 675968
  2. Yazar: GANİME DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı değişim yönetimin ve rekabet stratejilerinin örgütsel performans üzerindeki etkisinin belirlenmesidir. Ayrıca çalışanların demografik özelliklerine göre değişim yönetimi, rekabet stratejileri ve örgütsel performans algısının farklılaşıp farklılaşmadığı da tespit edilecektir. Çalışma 6 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde değişim yönetimi, değişim yönetiminin gerekliliği, faydalılığı ve gerekliliği anlatılmıştır. İkinci bölümde rekabet, rekabet stratejilerinin faydaları, modellerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde örgütsel performans ve örgüt açısından sonuçlarından bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde değişim yönetimi ve rekabet stratejileri ile örgütsel performans arasındaki ilişkiye yönelik geçmiş araştırmalar özetlenmiştir. Beşinci bölümde ise çalışmanın amacı, önemi, hipotezleri, veri toplama araçları, veri analiz yöntemlerine yer verilmiştir. Altıncı ve son bölümde ise değişim yönetimin ve rekabet stratejilerinin örgütsel performans üzerindeki etkisine yönelik ampirik bulgulara yer verilerek araştırmanın genel bir değerlendirilmesi yapılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of change management and competitive strategies on organizational performance. It will also be determined whether change management, competitive strategies and organizational performance perception differ according to the demographic characteristics of the employees. For this purpose, a survey was conducted on 390 employees working in the logistics sector. The study consists of 6 parts. In the first part, change management, the necessity, usefulness and necessity of change management are explained. In the second part, competition, the benefits of competitive strategies and their models are included. In the third part, organizational performance and its results in terms of organization are mentioned. In the fourth chapter, past research on the relationship between change management and competitive strategies and organizational performance is summarized. In the fifth chapter, the purpose, importance, hypotheses, data collection tools, data analysis methods of the study are given In the sixth and last section, a general evaluation of the research has been made and recommendations are made by including empirical findings on the effects of change management and competitive strategies on organizational performance.