6. , 7. ve 8. sınıf çocuklarının özgüven düzeyleri ile anne-baba tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analysis of the relationships between the self-confidence levels and parental attitude of children in grade 6th, 7th and 8th
  1. Tez No: 675992
  2. Yazar: DUYGU DOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR BAĞÇELİ KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı, 6. , 7. ve 8. sınıf çocuklarının özgüven düzeyleri ile anne baba tutumları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaç doğrultusunda çocuğun yaşının, cinsiyetinin anne baba tutumlarına ve çocuğun özgüven düzeylerinde farklılığa yol açıp açmadığı da incelenmeye çalışılmıştır. Bu araştırma farklı anne- baba tutumlarının çocuklarının özgüven düzeyleri ile ilişkisini belirlemek amacıyla ilişkisel tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul İli Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı ortaokula devam etmekte olan 6. , 7. ve 8. sınıf 80 çocuk ile bu çocukların aileleri oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Günalp, (2007) tarafından geliştirilen“Anne- Baba Tutumları Belirleme Ölçeği”ve 1964 senesinde Piers Harris' in geliştirdiği Öner ( 1996)“Piers Harris Çocuklar İçin Öz Kavram Ölçeği”kullanılmış, analizler SPSS paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada yanıt aranan sorulara aşağıda yer verilmiştir. 6. , 7. ve 8. sınıf çocuklarının özgüven düzeyleri ile anne baba tutumları arasında ilişki olup olmadığı sorusuna yanıt aranmıştır. Yine 6. , 7. ve 8. sınıf çocuklarının özgüven düzeylerinin ne olduğu ve bu çocukların anne-babalarının sahip olduğu tutumların ne olduğu sorusuna yanıt aranmıştır. 6. , 7. ve 8. sınıf çocuklarının anne baba tutumları çocuğun cinsiyetine ve sınıf düzeyine göre farklılık gösterip göstermediği ve çocuğun özgüveninin, çocuğun sınıf düzeyi ile cinsiyetine göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Yapılan analizler sonrasında elde edilen sonuçlar incelendiğinde çocukların özgüven düzeylerinin ortalama düzeyde olduğu görülürken, anne baba tutumlarından demokratik anne baba tutumu yüksek düzeydeyken sırasıyla koruyucu anne baba tutumunun ortalama düzeyde olduğu ve baskıcı anne baba tutumu ile ilgisiz- kayıtsız anne baba tutumunun düşük düzeyde olduğu görülmüştür. Araştırmada elde edilen sonuçlar incelendiğinde çocukların özgüven toplam puanı ile anne baba tutumu toplam puanı ve anne baba tutumu ölçeği alt boyutları arasında anlamlı bir korelasyon bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between the self-confidence levels of 6th, 7th and 8th grade children and parental attitudes. It has been tried to examine whether the age and gender of the child cause a difference in parental attitudes and self-confidence levels of the child in accordance with this purpose. This research was carried out in relational scanning model in order to determine the relationship between different parental attitudes and self-confidence levels of their children. The study group of the research consists of 80 6th, 7th and 8th grade children attending secondary schools affiliated to the Istanbul Provincial Directorate of National Education and parents of these children.“The Parent Attitudes Determination Scale”developed by Günalp (2007) and“Piers Harris Self-Concept Scale for Children”adapted by Öner (1996) developed by Piers Harris in 1964 were used as data collection tools in the research, and the analyzes were carried out by using the SPSS package program. The questions, for which answers are sought in the research, are given below. Answers were sought to the question about whether there is a relationship between the self- confidence levels of 6th, 7th and 8th grade children and parental attitudes. Also, answers were sought to the questions about the self-confidence levels of 6th, 7th and 8th grade children and the attitudes of the parents of these children. It was examined whether the parental attitudes of 6th, 7th and 8th grade children vary according to the gender and grade level of the children, and whether self-confidence of the children varies according to grade level and gender of the children. When the results obtained after the analyses are examined, it is seen that the self-confidence levels of the children are at average level, the democratic parental attitude is high, the protective parental attitude is average, respectively, and oppressive parental attitude and irrelevant-neutral parental attitude are low. When the results obtained in the research were examined, no significant correlation was found between the self-confidence total score of the children and total score of the parental attitude and the sub-dimensions of the parental attitude scale.