6 ay 13 yaş arası çocuklarda demir eksikliği anemisi prevalansı
Prevalence of iron deficiency anemia in children between 6 months and 13 years
  1. Tez No: 676072
  2. Yazar: SİNAN TÜFEKCİ
  3. Danışmanlar: UZMAN NİMET KAYAALP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Dünyada pek çok insan özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde demir eksikliği anemisinden etkilenmektedir. Dünya nüfusunun %30'unun anemik olduğu tahmin edilmektedir. Bu oran çocukluk çağında %50-80'lere kadar çıkmaktadır. Demir eksikliği anemisi tüm yaş gruplarında en sık gözlenen anemi tipidir. Basit bilgilendirme, uygulamalar sayesinde demir eksikliği anemisi önlenebilir. Gelişmekte olan ülkelerde çocukluk çağında, demir eksikliği anemisine çok sık rastlanmaktadır. Bu çalışmada demir eksikliği anemisi prevalansını saptamak amacıyla 6 ay-13 yaş arasındaki 502 çocuk çalışmaya alındı. 6 Ay-1 yaş arasındaki prevalans %56.8, 1-4 yaş yaşlarında ise %49.6 olarak saptandı. Diğer yaş gruplarında yaş arttıkça anemi prevalansının azaldığı belirlendi. Çalışmamızda, bir yaşında belirgin hale gelen hemoglobin, hemotokrit ve MCV düşüşünün daha sonra durakladığı ve yeniden yükselmeye başladığı görüldü. Anne sütünü 6 aydan daha uzun süre alan çocuklarda anemi ile ilişki saptanmadı ancak hemoglobin ve ferritin değerlerinin anne sütü almayan çocuklara göre daha yüksek olduğu görüldü. İnek sütü alan çocuklarda almayanlara göre anemi prevalansı daha yüksek, hemoglobin ortalamaları daha düşüktü. Transferrin saturasyonu duyarlılığının yüksek, seçiciliğinin düşük, ferritin ise yüksek seçiciliğe rağmen duyarlılığının yeterince yüksek olmayışı dolayısıyla, anemi tanısında her ikisinin de tek başına yetersiz kaldığı görüldü. Yeterli protein alamayan ve toprak yeme öyküsü olan çocuklarda anemi prevalansı yüksek, hemoglobin ortalamaları düşük bulundu. Ailelerin ekonomik durumu kötü, eğitim durumlarının zayıf ve annelerin çalışmıyor olması ile anemi sıklığının arttığı ve hemoglobin ortalamalarının düştüğü görüldü.
Özet (Çeviri)
Many people around the world are affected by iron deficiency anemia, especially in underdeveloped and developing countries.It is estimated that 30% of the world population is anemic. This rate rises to 50-80% in childhood. Iron deficiency anemia is the most common type of anemia in all age groups. Iron deficiency anemia can be prevented through simple information and applications. In developing countries, iron deficiency anemia is very common in childhood. In this study, 502 children aged between 6 months and 13 years were included in the study to determine the prevalence of iron deficiency anemia.The prevalence was found to be 56.8% between the ages of 6 months and 1 year, and 49.6% at the ages of 1-4 years.It was determined that the prevalence of anemia decreased with increasing age in other age groups. In our study, it was observed that the decrease in hemoglobin, hematocrit and MCV, which became evident at the age of one, stopped and started to rise again. No relation was found with anemia in children who took breast milk for longer than 6 months, but hemoglobin and ferritin values were found to be higher than children who did not receive breast milk. Anemia prevalence was higher and hemoglobin averages were lower in children who took cow's milk compared to those who did not. It was observed that both alone were insufficient in the diagnosis of anemia due to the high sensitivity of transferrin saturation, low selectivity, and the lack of sensitivity of ferritin despite high selectivity. Anemia prevalence was high and hemoglobin averages were low in children who could not get enough protein and had a history of soil eating. It was observed that the frequency of anemia increased and the hemoglobin averages decreased due to the poor economic situation of the families, poor educational status, and unemployed mothers.