Yaşlılık, yerinde yaşlanma ve konut
Aging, aging in place and housing
  1. Tez No: 676099
  2. Yazar: HANDE EYÜBOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ZORLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Konut, yaşlı bireyler için sadece güvenli ve rahat bir yaşam alanı değil, aynı zamanda fizyolojik, psikolojik, sosyal, kültürel ve fiziksel boyutları bünyesinde barındıran bir olgudur. Yaşlılık döneminde bireyler kendilerini rahat ve güvende hissettikleri evlerinde, alışkın oldukları çevrede yaşamak isterler. Yaşlı bireylerin evlerinde yaşlanması yerinde yaşlanma olarak tanımlanmaktadır. Yaşlı bireylerin yaşlılık dönemlerinde yerinde yaşlanmalarını sağlamaya yönelik olarak konutların taşıması gereken özellikleri ortaya koymayı amaçlayan bu çalışmada, bireylerin konuta ilişkin gereksinim, istek ve tercihlerinin neler olduğunun tespitini hedeflenmektedir. İlk bölümde yaşlılık dönemi, barınma modelleri ve yaşlılıkla ilgili güncel kavramlara dair literatürden bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, deneysel çalışmaya ilişkin bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde, görüşme ve yerinde tespitlerden elde edilen bulgular verilmiştir. Dördüncü bölümde, verilerin analiz sonuçlarına ilişkin değerlendirmelere yer verilmektedir. Beşinci bölümde çalışmanın genel sonuçları verilmiştir. Altıncı bölümde, kullanıcıların gerek mevcut konutlarında yapılacak yeni düzenlemelerde, gerekse kullanıcılara yönelik tasarlanacak konut projelerinde uyulması gereken tasarım prensipleri ortaya konarak öneriler sunulmuştur. Çalışmanın sonucunda kullanıcıların konut kullanımında mekân büyüklüğü, donatı özellikleri ve organizasyonunun önemli olduğu görülmüştür.Bu çalışma Karadeniz Teknik Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi tarafından desteklenmiştir. Proje numarası: FYL-2020-8518
Özet (Çeviri)
Housing is not only a safe and comfortable living space for the elderly, but also a phenomenon that includes physiological, psychological, social, cultural and physical dimensions. In the old age,individuals want to live in their home where they feel comfortable and safe and in the environment they are used to. The aging of elderly individuals at home is defined as aging-in-place. In this study, which aims to reveal the features that the residences should have in order to ensure that the elderly people age-in-place in their old age, it is aimed to determine the needs, wishes and preferences of the individuals regarding the housing. In the first chapter, information from the literature about old age, housing models and current concepts related to old age is given. In the second chapter, information about the experimental study is given. In the third chapter, the findings obtained from the interviews and on-site determinations are given. In the fourth chapter, evaluations regarding the analysis results of the data are given. In the fifth chapter, the general results of the study are given. In the sixth chapter, the design principles to be followed in the new arrangements to be made in the existing houses of the users and in the housing projects to be designed for the users are presented and suggestions are presented. As a result of the study, it has been seen that the size of the space, the characteristics of the equipment and the organization are important in the residential use of the users. This study was supported by Karadeniz Technical University Scientific Research Projects Unit. Project number: FYL-2020-8518