'Avlu' ve 'Kadın' Türk tv dizilerindeki şiddet unsurlarının 'kültür endüstrisi' kavramı çerçevesinde değerlendirilmesi
The evaluation of violence elements in Turkish tv series of 'Avlu' and 'Kadin' within the concept of 'culture industry'
  1. Tez No: 676142
  2. Yazar: EVREN ERSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLEN GÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Kültür, amorf yapısıyla tanımlaması güç bir kavramdır. Kültürün bu yapısı, kitle kültürü, popüler kültür ve en nihayetinde kültür endüstrisi gibi kavramların anlaşılmasını da güçleştirmiştir. Şiddeti tanımlamak da kültür kadar zor olmaktadır. Öte yandan koca bir yüzyılın“şiddet yüzyılı”olarak nitelendirilmesine neden olan şiddet, günümüzde yalnızca içi boşaltılmış bir kelimeden ibarettir. Bunu gerçekleştiren ise kültür endüstrisidir. Kültürel ürünlerin salt metaya dönüştürülmesini ifade eden kültür endüstrisi, şiddeti standartlaştırmış, sıradan hale getirmiş, estetize etmiş ve kimi zaman da meşru göstermiştir. Çalışmanın konusu, televizyon dizilerinde yer alan şiddettir. Bu bağlamda çalışma, kültür ürünleri olan dizilerdeki şiddetin sunumunu kültür endüstrisi kavramı çerçevesinde değerlendirmeyi amaç edinmiştir. Bu amaca yönelik“AVLU”ve“KADIN”dizileri karma araştırma yöntemiyle incelenmiştir. Buna göre, incelenen dizilerde şiddet, standartlaştırılmış bir öge olarak karşımıza çıkarken, kimi durumlarda da şiddetin sıradan ve meşru görüldüğünün tespiti yapılmıştır. Ayrıca şiddetin, sorunların çözümünde en sık başvurulan yöntemlerden biri olduğu da tespit edilmiştir. Bu bakımdan çalışmada, televizyon dizileri ve şiddet ilişkisi kültür endüstrisi aracılığıyla yorumlanmakta ve şiddetin televizyon dizileri aracılığıyla sıradan ve normal bir olgu olarak gösterilmesinin toplumsal sorunlara yol açabileceği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Culture is a difficult concept to define with its amorphous structure. This structure of culture has also made it difficult to understand concepts such as mass culture, popular culture, and ultimately the culture industry. Defining violence is as difficult as culture. On the other hand, violence, which has caused an entire century to be described as“the century of violence”, is just an empty word today. It is the culture industry that contributes to this. The culture industry, which expresses the transformation of cultural products into merely commodities, has standardized violence, made it ordinary, aestheticized and sometimes legitimized it. The subject of the study is violence in television series. In this context, the study aims to evaluate the presentation of violence in TV series, which are products of the culture within the framework of the culture industry concept. To this purpose, the series“AVLU”and“KADIN”were analyzed with mixed research method. In accordance with that, while violence appears as a standardized element in the analyzed series, it has been evaluated that it is seen as ordinary and legitimate in some cases. In addition, it has been determined that violence is one of the most frequently used methods of solving problems. In this respect, the interprets the relationship between television series and violence through the culture industry and emphasizes that showing violence as an ordinary and normal phenomenon through television series may cause social problems.