Çevrimiçi ödev, akademik başarı ve öz düzenleme arasındaki ilişkinin incenlenmesi
Investigating the relationship between online homework, academic success and self-regulation
- Tez No: 676229
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP KAHRAMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmada, öğretmen adaylarının çevrimiçi ödevleri, akademik başarıları ve öz düzenleme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmada, eş zamanlı karma desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyut için çalışma grubunu Gaziantep Üniversitesi Nizip Eğitim Fakültesi'nde öğrenim gören 57 ilköğretim matematik öğretmen adayı, 30 Türkçe öğretmen adayı ve 37 sosyal bilgiler öğretmen adayı oluşturmaktadır. Nitel boyut için çalışma grubunu ise amaçlı örneklem yoluyla belirlenen sekiz ilköğretim matematik öğretmen adayı, altı sosyal bilgiler öğretmen adayı ve beş Türkçe öğretmen adayı oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak Öğrenmeye Yönelik Yansıtıcı Düşünme Beceri Ölçeği, Ödeve Yönelik Çaba Ölçeği, Ödev Değerlendirme Rubriği ve Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu kullanılmıştır. Nicel verilerin çözümlenmesinde SPSS 21.0 paket programı kullanılmış; nitel verilerin çözümlenmesinde ise içerik analizi yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda; öğretmen adaylarının çevrimiçi ödev puanları ve akademik başarı ortalamalarının yüksek olduğu görülmektedir. Öğretmen adaylarının çevrimiçi ödevden aldıkları puanlar, cinsiyete göre kadın öğretmen adayları lehine anlamlı bir farklılık göstermiştir. Kadın öğretmen adaylarının ödev tamamlama düzeylerinin, erkek öğretmen adaylarına göre daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmen adaylarının çevrimiçi ödev puanlarının, öğrenmeye yönelik yansıtma becerileri, ödeve yönelik çaba ve akademik başarıları bölüm değişkenine göre incelendiğinde, akademik başarı ortalaması ve yansıtma alt boyutu puanları en yüksek olan bölümler sırasıyla ilköğretim matematik öğretmenliği, Türkçe öğretmenliği ve sosyal bilgiler öğretmenliği olmuştur. Öğretmen adaylarının çevrimiçi ödev puanları değişkeninin akademik başarılarına etkisi incelendiğinde, öğretmen adaylarının çevrimiçi ödev puanlarının akademik başarıyı pozitif yönde anlamlı olarak yordadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to investigate the relationship between teacher candidates' online assignments, academic success and self-regulation skills. In this research, the simultaneous mixed design was used. 57 elementary school mathematics teacher candidates, 30 Turkish language teacher candidates and 37 social studies teacher candidates who study at Nizip Faculty of Education of Gaziantep University form the sample group for the quantitative dimension of the research. Eight elementary school mathematics teacher candidates, five Turkish language teacher candidates and six social studies teacher candidates were determined by purposive sampling form the research's quantitative dimension. As a data collection tool, a semi-structured interview form was used. The scale for reflexive thinking ability, the scale for assignment effort, the assignment evaluation rubric and the semi-structured interview form were used as data collection tools. Quantitative data were analyzed by means of SPSS 21.0 statistics package program and content analysis was used for analyzing qualitative data. As the result of the research, it is seen that teacher candidates' online assignment scores and average academic levels are high. The online assignment scores of teacher candidates showed significant differences according to gender variable in favor of female teacher candidates. It was found that female teacher candidates had a higher level of homework completion than male teacher candidates. When the assignment qualities of the teacher candidates, their reflexive abilities on teaching, assignment effort and academic success were examined according to the department variable, the departments with the highest average academic success and reflexivity sub-dimension score were elementary school mathematics teaching, Turkish language teaching and social studies teaching respectively. When the effect of the assignment qualities variable of the teacher candidates on their academic success was examined, it was also found that the assignment qualities of the teacher candidates predict the academic success in a positive direction.