Vesīle-nāme (inceleme-metin-dizin-tıpkıbasım)
- Tez No: 676288
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAHİDE PARLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Bu tez; Koç Üniversitesi El Yazmaları Koleksiyonu'nda MS. 135 yazma numarası ve BP189.V47 katalog numarasında kayıtlı bulunan, 55 varak ve 17 satırdan oluşan Vesı̇̄le-nāme adlı eser üzerine yapılan bir dil çalışmasıdır. Vesı̇̄le-nāme, eserde de belirtildiği üzere, Halvetî tarikatına mensup Şeyhoğlu Derviş Osman tarafından dervişlere tarikat adap ve erkânını öğretmek amacıyla yazılmış bir tarikatnamedir. Bu çalışma giriş, inceleme, metin, dizin olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde tarikat, halvet ve Halvetîlik tarikatı hakkında bilgiler ile tarikatnamelerin özellikleri verildikten sonra Vesįle-nāme adlı eserin tavsifi, konusu, müellifi, yazılış tarihi ve dili üzerinde durulmuştur. İnceleme bölümünde eserin yazım ve dil özellikleri (ses ve şekil bilgisi) eserden örneklerle gösterilmiştir. Metin bölümünde ise eserin transkripsiyonlu metni yer almaktadır. Dizin bölümünde ise metinde yer alan sözcüklerin köken bilgisi ve metne göre anlamlarını içeren alfabetik dizini verilmiş ve ayrıca metinde geçen özel adlar için ayrı birBu tez; Koç Üniversitesi El Yazmaları Koleksiyonu'nda MS. 135 yazma numarası ve BP189.V47 katalog numarasında kayıtlı bulunan, 55 varak ve 17 satırdan oluşan Vesı̇̄le-nāme adlı eser üzerine yapılan bir dil çalışmasıdır. Vesı̇̄le-nāme, eserde de belirtildiği üzere, Halvetî tarikatına mensup Şeyhoğlu Derviş Osman tarafından dervişlere tarikat adap ve erkânını öğretmek amacıyla yazılmış bir tarikatnamedir. Bu çalışma giriş, inceleme, metin, dizin olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde tarikat, halvet ve Halvetîlik tarikatı hakkında bilgiler ile tarikatnamelerin özellikleri verildikten sonra Vesı̇̄le-nāme adlı eserin tavsifi, konusu, müellifi, yazılış tarihi ve dili üzerinde durulmuştur. İnceleme bölümünde eserin yazım ve dil özellikleri (ses ve şekil bilgisi) eserden örneklerle gösterilmiştir. Metin bölümünde ise eserin transkripsiyonlu metni yer almaktadır. Dizin bölümünde ise metinde yer alan sözcüklerin köken bilgisi ve metne göre anlamlarını içeren alfabetik dizini verilmiş ve ayrıca metinde geçen özel adlar için ayrı bir dizin sunulmuştur. Çalışmanın sonunda eserin tıpkıbasımı verilmiştir. Anahtar kelimeler; Halvetîlik, Tarikatname, Osmanlı Türkçesi, 18. yüzyıl, Vesı̇̄le-nāme, Şeyhoğlu Derviş Osman.
Özet (Çeviri)
This thesis is a language study on the work named Vesı̇̄le-nāme, consisting of 55 leaves and 17 lines, registered in the manuscript number of MS. 135 and catalog number of BP189.V47 in the Koç University Manuscript Collection. Vesįle-nāme is a sect book, written by Şeyhoğlu Derviş Osman, who is a member of the Halvetî sect, to teach dervishes the convenances and principles. This study consists of four parts: introduction, analysis, text and index. In the Introduction part, after information about the sect, the halvet and Halvetî sect and the features of the sect books are given, and the description, subject, author, writing date and language of the work named Vesı̇̄le-nāme are emphasized. In the Analysis part, the spelling and language features (phonology and morphology) of the work are shown with examples from the work. In the Text part, there is a transcribed text of the work. In the Index part, an alphabetical index containing the origin information of the words in the text and their meanings according to the text is given, and also a separate index is provided for the proper names in the text. A facsimile of the work has been given at the end of the study. Keywords; Halvetî sect, Sect Book, Ottoman Turkish, 18th century, Vesı̇̄le-nāme, Şeyhoğlu Derviş Osman.