Üniversite öğrencilerinde duygu düzenleme güçlüğü ile yeme bağımlılığı arasındaki ilişki
The relationship between the difficulty of emotion regulation and eating addiction in university students
  1. Tez No: 659112
  2. Yazar: ÇİĞDEM BAYRAM TOPAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATİLLA TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırmada üniversite öğrencilerinde yeme bağımlılığı ile duygu düzenleme güçlüğü arasındaki ilişkinin ortaya koyulması amaçlanmıştır. Araştırmaya Haliç Üniversitesi'nde psikoloji lisans eğitimi gören 214 öğrenci dahil edilmiştir. Katılımcılara sosyodemografik bilgi formu ile birlikte Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği ve Yale Yeme Bağımlılığı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde SPSS 23.00 kullanılmış; betimleyici istatistikler, t-test, ki-kare ve ANOVA uygulanmıştır. Elde edilen bulgular %95 güven aralığı ve %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre öğrenciler arasında yeme bağımlılığı olanların oranı %18,7'dir. Yeme bağımlısı olan ve olmayan öğrenciler arasında yapılan karşılaştırmada duygu düzenleme güçlüğü faktörlerinden kabul etmeme, stratejiler ve dürtü ile birlikte duygu düzenleme güçlüğü toplam puanının yeme bağımlısı olan grupta daha yüksek olduğu, açıklığın ise daha düşük olduğu belirlenmiştir. Erkekler arasında yeme bağımlılığı daha yaygın olarak belirlenirken, anne eğitim düzeyi düşük ve aylık harcama tutarı yüksek olanlarda yeme bağımlılığı daha fazla bulunmuştur. Demografik özelliklere göre duygu düzenleme güçlüğünün farklılaşmasını değerlendirmek için yapılan analizlerde de yaş, sınıf, anne ve baba eğitim düzeyi, kardeş sayısı ve gelir düzeyi açısından anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the relationship between eating addiction and emotion regulation difficulties in university students. A total of 214 students studying psychology at Haliç University were included in the study. Emotion Regulatory Difficulty Scale and Yale Eating Addiction Scale were used in the participants with socio-demographic form. Descriptive statistics, t-test, chi-square and ANOVA were applied to the research data in SPSS 23.00. The findings were evaluated at 95% confidence interval and 5% significance level. According to the findings obtained from the study, the rate of eating addiction among students is 18,7%. In the comparison between eating addicts and non-eating addicts, it was determined that the total score of emotion regulation difficulty, along with strategies and urge, were higher in the eating addict group and the range was lower. While eating addiction among males was more commonly determined, eating addiction was found to be higher in the mothers whose education level was low and who spends more monthly. According to demographic characteristics, in order to evaluate the differentiation of emotion regulation difficulties, significant differences were found in terms of age, class, mother and father education level, number of siblings and income level.