Şehir pazarlaması: Sinop ili örneği
City marketing: The case of Sinop
- Tez No: 676298
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA GÖDEKMERDAN ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Şehirlere daha fazla ziyaretçinin gelmesi için yürütülen pazarlama faaliyetlerini içeren şehir pazarlaması son yıllarda hızlı bir biçimde gelişmektedir. Bu çalışmanın temel amacı Sinop ilini şehir pazarlaması bakış açısıyla incelemek ve şehrin pazarlanmasında öne çıkan değerleri belirlemektir. Çalışmada Sinop için öne çıkan şehir pazarlaması değerlerini ortaya koymak adına 380 kişinin katıldığı bir anket uygulaması yapılmıştır. Çalışmada ulaşılan sonuçlar, Sinop'un Türkiye'nin şehir pazarlaması potansiyeli yüksek şehirlerden birisi olduğunu göstermektedir. Sinop'un şehir pazarlaması değerleri arasında doğal güzellikler, tarihi yapı, kültürel zenginlikler, sakinlik ve huzur ön plana çıkmaktadır. 380 katılımcının verdiği yanıtlarla bu sonuçlara ulaşılması, çalışmanın sınırlılıklarını meydana getirmektedir.
Özet (Çeviri)
City marketing, which includes marketing activities carried out to attract more visitors to cities, has been developing rapidly in recen tyears. The main purpose of this study is to examine the city of Sinop from the perspective of city marketing and to determine the prominent values in the marketing of the city. In the study, a survey was conducted with the participation of 380 people in order to reveal the prominent city marketing values for Sinop. There sultsobtained in the study Show that Sinop is one of the cities with high city marketing potential in Turkey. Amongthecity marketing values of Sinop, natural beauties, historical buildings, cultural riches, calmness and peace come to thefore. Achieving these results with the answers given by 380 participant screates the limitations of the study.