Encapsulation of grape seed extract in rye flour and whey protein-based electrospun nanofibers
Üzüm çekirdeği ekstraktının çavdar unu ve peynir altı suyu proteini bazlı elektroeğrilmiş nanoliflere enkapsülasyonu
- Tez No: 676299
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET GÜLÜM ŞÜMNÜ, PROF. DR. SERPİL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, üzüm çekirdeği ekstraktını (GSE) çavdar unu, peynir altı suyu konsantresi (WPC) ve polietilen oksitin (PEO) farklı karışımlarından üretilen elektroeğrilmiş nanoliflere hapsetmektir. Çavdar unu konsantrasyonunun (%4 ve %6) ve farklı ısıtma yöntemlerinin (konvansiyonel ve mikrodalga) çözeltilerin ve nanoliflerin özellikleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Reoloji sonuçları, mikrodalgayla ısıtılan ve %6 çavdar unu içeren çözeltilerin daha yüksek viskoziteye sahip olduğunu göstermiştir. Taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile elde edilen görüntülere göre, mikrodalgayla yapılan ön işlem, konvansiyonel metodla ısıtılan çözeltiden üretilen liflere göre boncuksuz ve daha homojen nanolif oluşumu sağlamıştır. Üzüm çekirdeği ekstraktı ilavesi, mikrodalgayla ısıtılan numunelerin viskozitesini ve çapını artırmıştır. Üzüm çekirdeği ekstraktı kapsüllenmiş ve mikrodalga ön işlemi görmüş nanoliflerin fiziksel ve termal özellikleri X-ışını kırınımı (XRD), su buharı geçirgenliği (WVP), diferansiyel taramalı kalorimetri, termal gravimetrik analiz (TGA), ve Fourier dönüşümü kızılötesi spektroskopisi (FTIR) analizleriyle belirlenmiştir. Su buhari geçirgenliği 1.09 × 10-10 g m-2 s-1 ile 1.94 × 10-10 g m-2 s-1 arasında değişen değerler alıp, üzüm çekirdeği ekstraktı ilavesi olan filmlerde artış göstermiştir. Üzüm çekirdeği ekstraktı ilavesi polimer matriksi içerisinde güçlü etkileşimlere yol açmıştır ve bu şekilde filmlerin termal dayanıklılığı iyileşmiştir. Üzüm çekirdeği ekstraktı yüksek pH değerlerinde çok stabil olmamasına rağmen, üzüm çekirdeği ekstraktı içeren ve %4 ile %6 çavdar unu kullanılarak hazırlanan liflerin antioksidan aktiviteleri sırasıyla %41.62 ve %42.78 olarak bulunmuştur. Elektroeğrilmiş nanoliflerin üzüm çekirdeği ekstraktı yükleme verimliliği, çavdar unu konsantrasyonunun artmasıyla birlikte %54.16'dan %61.15'e çıkmıştır ve böylece yükleme verimliliğinin çavdar unu konsantrasyonuyla beraber arttığı görülmüştür. Sonuçlar, çavdar ununun elektroeğirme uygulaması ile üzüm çekirdeği ekstraktının kapsüllenmesi için iyi bir aday olabileceğini ve ele edilen liflerin sürdürülebilir ambalaj malzemesi olarak düşünülebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research was to encapsulate grape seed extract (GSE) into electrospun nanofibers produced from different blends of rye flour, whey protein concentrate (WPC) and polyethylene oxide (PEO). The effects of rye flour concentration (4 and 6% (w/v)) and heating methods (conventional and microwave) on the properties of solutions and nanofibers were studied. Rheology results showed that microwave heated solutions containing 6% (w/v) rye flour had higher viscosity. According to the scanning electron microscope (SEM) images, microwave pretreatment provided beadless and more homogeneous fibers as compared to the ones obtained from conventionally heated solutions. GSE addition had an increasing effect on viscosity and diameter size of microwave heated samples. The physical and thermal properties of GSE encapsulated nanofibers pretreated by microwave heating were determined by X-ray diffraction (XRD), water vapor permeability (WVP), differential scanning calorimeter (DSC), thermogravimetric analyzer (TGA), and Fourier transform infrared (FTIR) analyses. WVP values ranged between 1.09 × 10-10 g m-2 s-1 and 1.94 × 10-10 g m-2 s-1 and increased with GSE addition. The GSE addition made strong interactions within polymer matrix which improved thermal stability of films. Although GSE was not so stable at high pH environment, antioxidant activities of GSE containing fibers with 4% (w/v) and 6% (w/v) rye flour were found to be 41.62 and 42.78%, respectively. GSE loading efficiency of electrospun nanofibers was improved from 54.16 to 61.15% with increasing rye flour concentration. The results showed that rye flour is a good candidate for encapsulation of GSE by electrospinning and obtained fibers could be considered as sustainable active packaging materials.