Bazı α -lipoik asit türevi 1,3,4-tiyadiazol bileşiklerinin sentezi, karakterizasyonu ve antioksidan aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis, characterization and antioxidant activities of some α-lipoic acid derivative 1,3,4-thiadiazol compounds
  1. Tez No: 676497
  2. Yazar: MOHAMMED ALI ABRAHEEM ASHWEEQI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEMEL KAN BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışmasında, kimyanın pek çok alanında olduğu gibi, özellikle endüstride, tıp ve eczacılıkta geniş kulanım alanlarına sahip olan 1,3,4-tiyadiazol bileşiklerinden, α-lipoik asit türevi tiyadiazol bileşikleri sentezi, karakterizasyonu ve antioksidan aktivitelerinin incelenmesi gerçekleştirildi. Tiyosemikarbazitlerden halka kapanması mekanizması ile elde edilen bileşikler, farklı sübstitüe grupların tiyadiazol yapısına bağlanması ile çeşitlendirildi. Bileşiklerin 1H-NMR, 13C-NMR ve IR analizleri ile yapı karakterizasyonu değerlendirildi ve bileşiklere ait çözünürlük, renk ve erime noktası gibi fizikokimyasal özellikler gösterildi. Ayrıca bu çalışmada 1,1-Difenil-2-Picril Hidrazil (DPPH) serbest radikal temizleme yöntemi kullanılarak yeni sentezlenmiş bileşiklerin antioksidan aktiviteleri, suda çözünen bir antioksidan olan askorbik aside ve sentez basamağının başlangıç molekülü olan α-lipoik asit standardına göre kıyaslandı. Buna göre hesaplanan IC50 değerlerine göre moleküllerin antioksidan aktiviteleri, Askorbik Asit > 5-(4-(1,2-dithiolan-3-yl)butyl)-N-(2- methoxyphenyl)-1,3,4-thiadiazol-2-amine > 5-(4-(1,2-dithiolan-3-yl)butyl)-N-(4- methylphenyl)-1,3,4-thiadiazol-2-amine > 5-(4-(1,2-dithiolan-3-yl)butyl)-N-phenyl-1,3,4- thiadiazol-2-amine > 5-(4-(1,2-dithiolan-3-yl)butyl)-N-methyl-1,3,4-thiadiazol-2-amine > 5- (4-(1,2-dithiolan-3-yl)butyl)-N-methyl-1,3,4-thiadiazol-2-amine > N-(3-chlorophenyl)-5-(4- (1,2-dithiolan-3-yl)butyl)-1,3,4-thiadiazol-2-amine > N-cyclohexyl-5-(4-(1,2-dithiolan-3- yl)butyl)-1,3,4-thiadiazol-2-amine > N-(2-chlorophenyl)-5-(4-(1,2-dithiolan-3-yl)butyl)- 1,3,4-thiadiazol-2-amine > Lipoik Asit sıralamasını izled
Özet (Çeviri)
In this study, synthesis, characterization and antioxidant activities of α-lipoic acid derivative thiadiazole compounds from 1,3,4-thiadiazole compounds, which have wide usage areas especially in industry, medicine and pharmacy, as in many fields of chemistry, were carried out. Compounds obtained from thiosemicarbazides by ring closure mechanism were diversified by attaching different substituents to the thiadiazole structure. The structure characterization of the compounds was evaluated by 1H-NMR, 13C-NMR and IR analyzes and physicochemical properties such as solubility, color and melting point of the compounds were demonstrated. Also, in this study, antioxidant activities of newly synthesized compounds were compared with the standard of α-lipoic acid, which is the starting molecule of the synthesis step, and ascorbic acid, a water-soluble antioxidant, using the 1,1-Diphenyl-2-Picryl Hydrazil (DPPH) free radical scavenging method. According to the calculated IC50 values, the antioxidant activities of the molecules followed the order, Ascorbic Acid > 5-(4- (1,2-dithiolan-3-yl)butyl)-N-(2-methoxyphenyl)-1,3,4-thiadiazol-2-amine > 5-(4- (1,2-dithiolan-3-yl)butyl)-N-(4-methylphenyl)-1,3,4-thiadiazol-2-amine > 5-(4-(1,2- dithiolan-3-yl)butyl)-N-phenyl-1,3,4-thiadiazol-2-amine > 5-(4-(1,2-dithiolan-3- yl)butyl)-N- methyl-1,3,4-thiadiazol-2-amine > 5-(4-(1,2-dithiolan-3-yl)butyl)-Nmethyl-1,3,4-thiadiazol-2-amine > N-(3-chlorophenyl)-5-(4-(1,2-dithiolan-3- yl)butyl)-1,3,4-thiadiazol-2-amine > N-cyclohexyl-5-(4-(1,2-dithiolan-3-yl)butyl)- 1,3,4-thiadiazol-2-amine > N-(2-chlorophenyl)-5-(4-(1,2-dithiolan-3-yl)butyl)- 1,3,4- thiadiazol-2-amine > Lipoic Acid