Türkiye'de yer alan permakültür alanları ve ekolojik yaşam çiftliklerinin ekolojik sürdürülebilirlik kapsamında değerlendirilmesi
Evaluation of permaculture areas and ecological life farms in Turkey within the scope of ecological sustainability
- Tez No: 676543
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET DEMİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Ziraat, Landscape Architecture, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 294
Özet
Sürdürülebilir ekolojinin oluşturulması konusunda Türkiye' de çeşitli alanlar alternatif yaşam alanı olarak insanların kullanımına sunulmaktadır. Bu alternatiflerden en önemlileri sürdürülebilirlik ilkeleri ile oluşturulmuş permakültür alanları ve ekolojik yaşam çiftlikleridir. Bu alanlar, insanların kendi üretimlerini kendilerinin yaptıkları, maddenin özünü kaybetmeksizin geri dönüşümle tekrar kullanıma hazır hale getirdiği permakültür ekseninde hazırlanabilecek tasarımlar olarak planlanmaktadır. Bu tezin amacı Türkiye' de yer alan permakültür alanları ile ekolojik yaşam çiftliklerinde yapılan uygulamaların ekolojik sürdürülebilirlik ilkeleri çerçevesinde değerlendirilmesidir. Çalışma kapsamında ekolojik çiftlikler konusunda literatürde sıkça adı geçen TaTuTa' ya (Çiftliklerde Tarım Turizmi ve Gönüllü Bilgi ve Tecrübe Takası) üyeliği bulunan 86 adet çiftlik ve permakültür alanında başarıya ulaşmış 25 tane ekoçiftliğin kurucusu ile anket formu kullanılarak ve telefon görüşmeleri yapılarak iletişime geçilmiştir. Türkiye' deki söz konusu bu alanların benzer ve farklı noktaları incelenmiştir. İnsanların ekolojik çiftlikleri kurma amaçları ve demografik sorular, çiftliklere ilişkin genel özellikler ile söz konusu alanlarda yapılan faaliyetler ortaya konulmuştur. Çalışma kapsamında elde edilen verilerin işlenmesinde betimsel analiz, frekans analizi ve ki-kare analizi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular değerlendirmeye tabi tutulmuş ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In order to create sustainable ecology, various areas in Turkey are offered to people as alternative living spaces. The most important of these alternatives are permaculture areas and ecological living farms created with sustainability principles. These areas are planned as designs that can be prepared on the axis of permaculture, where people make their own production ready for reuse by recycling without losing the essence of the material they make. The aim of this thesis is to evaluate the practices in permaculture areas and ecological life farms in Turkey within the framework of ecological sustainability principles. Within the scope of the study, 86 farms, which are members of TaTuTa (Agricultural Tourism in Farms and Voluntary Knowledge and Experience Exchange), which is frequently mentioned in the literature on ecological farms, and the founders of 25 eco-farms who have been successful in the field of permaculture were contacted by using a questionnaire and making phone calls. Similar and different points of these areas in Turkey were examined. The aims of people to establish ecological farms and demographic questions, general characteristics of farms and activities in the mentioned areas have been revealed. Descriptive analysis, frequency analysis and chi-square analysis were used in the processing of the data obtained within the scope of the study. The findings were evaluated and suggestions were presented.