Ebeveynlerin ağız sağlığı okuryazarlığının ve yer tutucular hakkındaki farkındalıklarının çocuklarının ağız sağlığı üzerine etkisi
The effect of parents' oral health literacy and awareness about space maintainers on the oral HEALTH of their children
  1. Tez No: 768086
  2. Yazar: SENA SAKIN ULUBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA AYDINOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı ebeveynlerin ağız sağlığı okuryazarlığı ve yer tutucular hakkındaki farkındalıklarının belirlenerek ilişkili faktörlerin araştırılması ve ebeveynlerin ağız sağlığı okuryazarlığı ve yer tutucular hakkındaki farkındalıklarının çocuklarının ağız sağlığı üzerine etkilerinin incelenmesidir. Materyal Metot: Çalışmaya Ağustos 2022 ve Ekim 2022 tarihleri arasında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı'na başvuran 6-12 yaş aralığında 600 hasta ve ebeveyni dahil edildi. Bu kesitsel çalışmanın ilk aşamasında ebeveynlere sosyodemografik veriler, ebeveynlerin ağız sağlığı bilgisi, çocukların süt dişi kaybı ve yer tutucu deneyimi ve ebeveynlerin yer tutucular hakkındaki farkındalığını araştıran toplam 29 sorudan oluşan anket yüz yüze uygulandı. İkinci aşamada ebeveynlerin ağız sağlığı okuryazarlık düzeyleri TREALD-30 ve TREALD-30A ölçekleri kullanılarak ölçüldü. Son aşamada ise çocukların ağız sağlığı durumu DMFT ve PUFA indeksleri ile kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the parents' oral health literacy and awareness about spacemaintainers, and to investigate the associated factors, and to evaluate the effects of parents' oral health literacy and awareness space maintainers on their children's oral health. Material and Method: 600 patients aged between 6-12 years and their parents who applied to the Department of Pediatric Dentistry of Recep Tayyip Erdogan University Faculty of Dentistry between August 2022 and October 2022 were included in the study. In the first stage of this cross-sectional study, a questionnaire consisting of 29 questions was applied face-to-face to the parents, investigating sociodemographic data, parents' oral health knowledge, children's experience of deciduous tooth loss and space maintainer experience, and parents' awareness of spacemaintainers. In the second stage, parents' oral health literacy was measured using the TREALD-30 and TREALD-30A scales. In the last stage, the oral health status of the children was recorded with DMFT and PUFA indices.