Tiroid kanserleri: Tanı ve cerrahi tedavisi
Thyroid cancers: Diagnosis and surgery treatment
  1. Tez No: 676631
  2. Yazar: ABDULHAK HAMİT KARAYAĞIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALDUN SUNAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Tiroit kanseri cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi seçenekleri ile tedavi edilebilen bir tümördür. Gereksiz tiroidektomi ve boyun eksplorasyonlarından kaçınmak için ve tedavinin planlanması açısından preoperatif tanı yöntemlerinin kanser tanısını koymadaki etkinliğini arttırılması gerekir. Preoperatif tanı yöntemlerinden İİAB'nin mevcut tanı yöntemleri içinde uygun yapılıp, değerlendirildiğinde kanser tanısı koymada çok önemli bir yöntem olduğunu gördük. Ameliyat düşünülen soliter hipoaktif tiroit nodüllerinin hepsini İİAB yapılarak cerrahi işlemin uygulanması taraftarıyım. Böylelikle hastaları hem reoperasyon risk ve komplikasyonlarından koruyabileceğimiz ve ayrıca kanser şüphesi ile uygulanacak gereksiz radikal ameliyat ve buna bağlı morbidite ve komplikasyon artışını düşürebileceğimiz kanaatindeyim. Tiroit kanser ve tamamlayıcı tiroidektomi cerrahisinin, yüksek komplikasyon ihtimali nedeniyle deneyimli kişiler tarafından ve deneyimli merkezlerde yapılması gereklidir. Reoperasyon komplikasyon oranlarını azaltmada operasyon zamanlaması önem arz etmektedir. Bu konuda patologlarla diyalog kurularak tiroit patoloji sonuçlarının mümkün olan en kısa sürede çıkmasının sağlanması reoperasyon yapılan tüm hastalarda lenfatik örnekleme yapılıp bunun sonucuna göre boyun diseksiyonu yapılmasını morbiditeyi azaltacağı düşüncesindeyim. Tüm hastalara TSH supresyonu uygulanması ve yakın takip edilmesi de lokal rekürrens olayını azaltıp, uzun dönemde sağ kalma süresini artırabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Thyroid cancer is a tumor that can be treated with surgery, chemotherapy and radiotherapy. In order to avoid unnecessary thyroidectomy and neck exploration and in terms of planning the treatment, the effectiveness of preoperative diagnostic methods in diagnosing cancer should be increased. We have seen that FNAB, one of the preoperative diagnostic methods, is a very important method in diagnosing cancer when it is performed and evaluated in accordance with the current diagnostic methods. I am in favor of performing the surgical procedure by performing FNAB on all solitary hypoactive thyroid nodules that are considered for surgery. In this way, I believe that we can both protect patients from the risks and complications of reoperation, and also reduce the unnecessary radical surgery that will be performed with the suspicion of cancer and the associated morbidity and complication increase. Thyroid cancer and completion thyroidectomy surgery should be performed by experienced people and in experienced centers because of the high complication probability. Timing of the operation is important in reducing the complication rates of reoperation. I think that establishing a dialogue with pathologists on this subject and ensuring that thyroid pathology results are obtained as soon as possible, lymphatic sampling in all patients undergoing reoperation and neck dissection according to the result will reduce morbidity. TSH suppression and close follow-up of all patients can also reduce local recurrence and increase long-term survival.