İlkokul öğrencilerinin 'öteki' algısı
'Other' perception of primary school students
- Tez No: 676635
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER KAŞKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu araştırma, ilkokul öğrencilerinin öteki algısının belirlenmesi amacıyla 2020-2021 eğitim öğretim döneminde yapılmıştır. Çalışma grubunu, Hatay ilçesindeki ilkokullarda eğitim gören 4. sınıflar oluşturmaktadır. Araştırma için Türk ve Suriyeli öğrencilerden oluşan ve amaçlı örneklem yöntemlerinden ölçüt örneklem kullanılarak belirlenen 48 öğrenci ile görüşmeler yapılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olan“durum çalışması”kullanılmış ve araştırma deseni olarak iç içe geçmiş tek durum deseninden faydalanılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“İlkokul Öğrencilerinin Öteki Algılarının Belirlenmesi”yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde Nvivo11 nitel veri analizi programı kullanılmıştır. Araştırmada Türk ve Suriyeli öğrencilerin öteki algıları; yabancı, farklı ve benzer kavramları üzerinden açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırmanın sonucunda; oyun, başarı, yetenek, sevgi, arkadaşlık gibi faktörlerin öteki algısını şekillendiren önemli faktörler olduğu görülmüştür. Özellikle oyunun öğrenciler arasındaki bağın güçlenmesine imkân sağladığı bulgusuna ulaşılmıştır. Türk öğrencilerin yabancı algısının genellikle olumsuz olduğu; Suriyeli öğrencilerin ise yabancı olarak algıladıkları Türklere karşı olumlu duygularının olduğu görülmüştür. Öğrencilerin farklılıkları genellikle fiziksel özellikler üzerinden açıkladığı görülmüştür. Türk ve Suriyeli öğrencilerin benzer olduklarında mutlu oldukları, kardeş gibi hissettikleri sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin kendilerini ötekilerin gözünden olumlu olarak algıladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in the 2020-2021 academic year in order to determine primary school students' perception of the other. The study group consists of 4th graders studying in primary schools in Hatay district. For the research, interviews were conducted with 48 students consisting of Turkish and Syrian students, who were determined by using criterion sampling, one of the purposeful sampling methods. In the research,“case study”, which is one of the qualitative research methods, was used and the nested single case design was used as the research design. As a data collection tool, a semi-structured interview form“Determination of Other Perceptions of Primary School Students”developed by the researcher was used. Nvivo11 qualitative data analysis program was used in the analysis of the data. Other perceptions of Turkish and Syrian students in the research; tried to be explained through the concepts of foreign, different and similar. As a result of the research; It has been seen that factors such as play, success, talent, love, friendship are important factors that shape the perception of the other. In particular, it was found that the game enables the bond between students to be strengthened. The foreign perception of Turkish students is generally negative; It has been observed that Syrian students have positive feelings towards Turks, whom they perceive as foreigners. It was observed that the students generally explained the differences in terms of physical characteristics. It has been concluded that Turkish and Syrian students are happy when they are similar and feel like siblings. It has been observed that students perceive themselves positively from the eyes of others.