Üniversite öğrencilerinin psikolojik katılıklarının yordanmasında internet bağımlılığı ve siber zorbalığa ilişkin duyarlılığın rolü
The roles of internet addiction and cyberbullying sensitivity for prediction of university students' psychological inflexibility
- Tez No: 676652
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA TRAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin psikolojik katılık, internet bağımlılığı ve siber zorbalığa ilişkin duyarlılık arasındaki yordayıcı ilişkililik durumunu incelemek amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, İç Anadolu Bölgesi'nde devlet üniversitesinin çeşitli bölümlerinde okuyan ve tesadüfî küme örnekleme yöntemiyle seçilen üniversite öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmaya 473 kız ve 88 erkek olmak üzere 561 üniversite öğrencisi katılmıştır. Araştırmada verileri toplamak amacıyla Kabul ve Eylem Formu-2, Young İnternet Bağımlılığı Kısa Formu, Siber Zorbalığa ilişkin Duyarlılık Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmada bağımsız örneklemler t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Tekniği, ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, psikolojik katılık puan ortalamalarının cinsiyete ve romantik ilişkiye sahip olma durumuna göre anlamlı şekilde farklılaşmadığı bulunmuştur. Algılanan aile gelir düzeyi düşük olan öğrencilerin psikolojik katılık düzeyleri, algılanan aile geliri orta düzeyde olan öğrencilerden anlamlı şekilde daha yüksek olarak bulunmuştur. Psikolojik katılığın hafta içi internette geçirilen günlük süre ve hafta sonu internette geçirilen günlük süre ile psikolojik katılık puan ortalamaları arasında anlamlı ve pozitif yönde bir ilişkinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu anlamlı farklılık internette günlük 0-2 saat zaman geçiren grup ile 6 saat ve daha fazla zaman geçiren grup arasında ve 6 saat ve daha fazla zaman geçiren grubun lehinedir. İnternet kullanım amacı alışveriş yapmak olan grubun psikolojik katılık puan ortalamalarının; interneti bilgi edinme amaçlı, hobi amaçlı veya sağlık amacıyla kullanan grubun psikolojik katılık puan ortalamalarından daha yüksek olduğu bulunmuştur. Sosyal medya günlük kullanım süresi arttıkça psikolojik katılık puan ortalamaları artmaktadır. İnternet bağımlılığı ve psikolojik katılık arasında ve siber zorbalığa ilişkin duyarlılık ile psikolojik katılık arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Araştırma bulgularına göre; internet bağımlılığı ve siber zorbalığa ilişkin duyarlılığın psikolojik katılık puanları üzerinde yordayıcı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the predictive relationship between university students' psychological inflexibility, internet addiction and cyberbullying sensitivity. Relational screening model was used in the research. The study group of the research consists of students studying in different departments studying at universities in Konya. 473 girls and 88 boys and 561 university fresh-man year students participated in the study. In order to collect data in the study, The Acceptance and Action Questionnaire (AAQ-2), Short Form of Young's Internet Addiction Scale, The Cyberbullying Sensitivity Scale and Personal Information Form prepared by the researcher were used. In the research, independent sample t test, one way variance analysis, pearson moments product correlation technique and multiple linear regression analysis were used. In the study, there was no significant difference between the psychological inflexibility point averages of university students according to gender. There was a significant difference between the psychological inflexibility point averages according to the daily time spent on internet at weekdays and weekends variable of university students. It was found that individuals who spent more time on internet got higher scores from the Acceptane and Action Questionnaire. This difference is between the groups who spent 0-2 hours/daily on internet and the groups who spent 6 and more hours/daily on internet. While the scores obtained from the Acceptane and Action Questionnaire differs significantly in terms of the perceived family income. This differentiation is between low perceived family income and medium perceived family income. It was found that there was a significant and positive relationship between the mean scores of the students' daily time spent on social media and their psychological inflexibility point averages. There was found a significant difference between the aim of the use of internet and the psychological inflexibility point averages. While the scores obtained from the Acceptane and Action Questionnaire do not differ significantly in terms of parental education, romantic relationship existence variable. According to the research findings, internet addiction and cyberbullying sensitivity scores were predictive on the psychological inflexibility scores.