Metacognitive strategies and critical reading
Üst-bilişsel stratejiler ve eleştirel okuma
- Tez No: 676664
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Eleştirel beceriler 21. yüzyıl okur-yazarlık türleri arasında sayılmakta ve böylece yüksek öğrenimin temel amaçlarından biri olarak düşünülmektedir. Bu anlamda, akademik başarı ve demokratik bir 21. Yüzyıl vatandaşı olmak için gerekli olan eleştirel düşünme ve eleştirel okumayı destekleyen birtakım stratejiler geliştirmek için bir çok araştırma yapılmıştır. Eleştirel okuma yüksek öğrenimde ve üniversite hazırlık bölümlerindeki akademik amaçlı İngilizce okuma derslerinde uzun zaman ihmal edilen bir alan olmuştur. Literatürde üst-bilişsel strateji kullanımının eleştirel düşünme ve okuma-anlama üzerindeki olumlu etkilerine dayanan birçok çalışma bulunmasına karşın, eleştirel okumaya odaklanan çalışmalar yaygın olmayıp bu alana özel sınırlı çalışmalar da farklı sonuçlar ortaya koymaktadırlar. Bu çalışma, eleştirel okuma ve üst-bilişsel stratejiler arasında anlamlı bir ilişkinin olup olmadığını araştırmaktadır. Bu çalışma karma yöntem tasarımını benimsemiştir ve bu kapsamda Türkiye'deki bir vakıf üniversitesinin hazırlık bölümünü bitirmiş 35 üniversite öğrencisiyle yürütülmüştür. Çalışmanın nitel kısmında, bu öğrencilerden 10'u ile birebir görüşmeler yapılmıştır. Öncelikle Zhang ve Seepho'nun (2013) Üst-Bilişsel Strateji Anketi uygulanmış ve sonrasında araştırmacı tarafından hazırlanan, eleştirel okuma becerilerini hem bütünsel hem de teker teker (Gerçekler ve Fikirler; Amaç; Geçerli/Geçersiz Savlar, Tutarlılık; Otorite, Kanıt Sunma; Metinlerarasılık; Zayıf ve Güçlü Noktalar, Fikir Sunma) inceleyen bir eleştirel okuma testi yapılmıştır. Anket ve eleştirel okuma testinin arasındaki korrelasyon analizi sonucunda normallik varsayımı p değeri 0,04 (p0,05) ile anlamlı bir bağıntı ortaya koymuştur. Aralarındaki ilişki istatistiksel olarak orta düzeyde olarak saptandığından bu analiz metinlerarasılık ile üst-bilişsel strateji kullanımının arasında anlamlı bir ilişki ortaya koymuştur. 10 kişi ile yapılan yarı-yapılandırılmış görüşmeler ise eleştirel okuma/metinlerarasılık algısı ve strateji kullanma biçimleriyle ilgili fikir vermektedir.
Özet (Çeviri)
Critical ability is regarded as the fourth literacy and hence one of the objectives of higher education. In that sense, various studies have been conducted to develop strategies fostering critical thinking and critical reading required for academic reading achievement and being a democratic 21st-century citizen. Nevertheless, critical reading has been a neglected practice in tertiary education and English for Academic Purposes (EAP) reading classes in university preparatory classes in Turkey. A vast majority of literature is based on the positive effects of metacognitive strategy use on critical thinking and reading comprehension; however, studies focusing on critical reading are not common, and the limited studies specific in this field have contradictory outcomes. The study investigates if there is a significant relationship between critical reading and metacognitive strategy use. The study applied a mixed-method study design, and it was conducted on 35 students who graduated from the preparatory school in a foundation university in Turkey. The interview in the qualitative part of the study was administered to ten students. A Metacognitive Strategy Questionnaire MSQ was applied, adapted from Zhang and Seepho's (2013) MSQ. Later, a Critical Reading Test (CRT) developed by the researcher was employed to measure the participants' critical reading ability both holistically and in six different critical skills individually (Facts & Opinions; Purpose; Valid/Invalid Arguments, Coherence; Authority, Evidence; Intertextuality; Weak & Strong Points, Presenting Opinions). In the correlation study, The normality assumption is not satisfied for dependent variables since the p.value is calculated as 0,04 (p0,05). The analysis demonstrated a significant relationship between intertextuality and metacognitive strategy use. The semi-structured interview conducted with ten students individually has given insights about the perception of the critical reading/intertextuality and the ways of strategy use.